Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Českým družstevným záložniam, kampeličkám, odzvonilo

01.12.1999, 08:46 | Konštantín Čikovský | © 1999 News and Media Holding

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Firmy vo svete

Pokus o obnovenie tradície svojpomocných sporiteľných družstiev ľudovo nazývaných kampeličky v Českej republike skrachoval. Spomedzi 110-tisíc občanov, ktorí vložili svoje vklady do kampeličiek, sa o svoju investíciu musí reálne obávať vyše 92-tisíc sporiteľov, ktorí celkovo združili viac ako osem miliárd českých korún (vyše deväť miliárd Sk). Spoločným menovateľom príčin problémov najväčších českých sporiteľných družstiev je odklonenie sa od pôvodnej idey spolkového sporenia.

  Túto myšlienku do Čiech priniesol na konci minulého storočia František Cyril Kampelík. Úspešne fungovala až do roku 1953, keď bola činnosť záložní zakázaná zákonom. Nový zákon o družstevných záložniach bol českým parlamentom prijatý v roku 1995 napriek odporu vtedajšej vlády. Expremiér Václav Klaus tvrdí, že zákon vtedy prešiel vďaka lobingu budúcich šéfov záložní.

Pôvodnou myšlienkou tohto zákona bolo vytvoriť podmienky na vznik inštitúcií podobných bankám. Členovia týchto družstiev sa však mali navzájom poznať a dôverovať si.

Nedostatok spotrebiteľských úverov, ale aj menších pôžičiek pre podnikateľov bol ďalším z argumentov, ktorý českých poslancov presvedčil. Navyše, záujem občanov zhodnocovať vklady v družstevných sporiteľniach rástol geometrickým radom. Kým ešte na konci minulého roka spravovali tieto spolky 5 mld. Kč, na konci septembra tohto roku to už bol dvojnásobok.

V lete však z policajných zdrojov o hospodárení kampeličiek prenikli alarmujúce správy. Polícia vtedy odhadla veľkosť problematických aktív v úveroch a iných investíciách kampeličiek na šesť až osem miliárd korún. Tvrdila, že režijné náklady viacerých záložní sa neuhrádzajú zo zisku, ale z peňazí nových vkladateľov.

Ku kritike sa pridal aj šéf Úradu pre dohľad nad družstevnými záložňami Petr Procházka. Zverejnil informáciu, že takmer polovica kampeličiek vykazuje stratu na úrovni dvoch až troch percent ich bilančnej sumy a celkovo je sektor stratový. P. Procházka takisto potvrdil, že čiernou dierou finančných tokov v záložniach boli ich dcérske spoločnosti. Zatiaľ čo samy kampeličky mali zákonom obmedzené možnosti investovania, ich dcéry vôbec.

  Čoskoro padla aj téza o ochrane vkladov v záložniach. Kým vklady občanov v bankách sú v Česku chránené až do výšky 90 percent z maximálnej sumy 400-tisíc korún, v záložniach to je zo zákona iba 80 percent do výšky 100- -tisíc korún. Okrem toho, táto garancia je funkčná iba v prípade, že v rezervnom fonde vytváranom záložňami spoločne je na to dostatok zdrojov. Ako priznal napríklad predseda Českej asociácie záložní (ČAZ) a funkcionár ODS Richard Mandelík, v tomto fonde bolo v tomto roku naakumulovaných iba približne štyri mil. Kč, čo by neuspokojilo straty ani stovky ľudí.

K reálnym problémom záložní sa nakoniec pripojila aj panika. Po tom, čo 4. novembra zatkla polícia šéfa Prvej pražskej družstevnej záložne Martina Říhu pre obvinenia z podvodov, vznikol vo väčšine ostatných záložní nadmerný dopyt po výbere vkladov. V polovici novembra tak už bola vyhlásená nútená správa alebo zastavený výber vkladov v šiestich najväčších záložniach.

Ministerstvo financií ČR, ktorého celá právomoc nad kampeličkami spočíva v možnosti odvolať riaditeľa úradu pre dohľad, túto šancu aj využilo a 10. novembra P. Procházku z funkcie odvolalo. Riešiť situáciu navrhli záložne novelou zákona. Ten by podľa nich mal hlavne zvýšiť dozor nad kampeličkami, obmedziť možnosť podnikania ich dcérskych spoločností, úrad pre dohľad dokonca mohol kontrolovať aj kapitálovú primeranosť záložní.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Firmy vo svete

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.