Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Čínska ekonomika po vstupe do WTO zmení svoju tvár

05.12.2001, 08:00 | Roman Schönwiesner | © 2001 News and Media Holding

 • Tlačiť
 • 0

Len málo sektorov čínskej ekonomiky zostane nedotknutých zmenami, súvisiacimi so vstupom ČĽR do Svetovej obchodnej organizácie (WTO).

Zložitosť adaptácie národnej ekonomiky si plne uvedomuje aj čínsky premiér Ču Žung-ti. Na prvom verejnom vystúpení po ukončení prístupových rokovaní v septembri 2001 sa v Pekingu pred straníckymi kolegami vyjadril: "Priatelia, vy síce tlieskate, ale dnes ešte nevieme, akým veľkým konkurenčným tlakom budeme po vstupe do WTO musieť čeliť. Moje srdce sa ešte neupokojilo."

Napriek tomu, že vstup krajiny do svetovej obchodnej rodiny je všeobecne považovaný za víťazstvo komunistickej vlády ČĽR a za ďalší výrazný krok najľudnatejšej krajiny sveta smerom k trhovej ekonomike, mnohé z opatrení, ku ktorým sa Peking v priebehu rokovaní zaviazal, budú zložité a bolestivé. Takmer všetky sektory ekonomiky pocítia dôsledky zmien.

V sociálnej oblasti sa očakáva prehĺbenie rozdielov medzi chudobnými a bohatými, ako aj medzi bohatým východom krajiny a biednymi západnými oblasťami. Vstup Číny do WTO označil denník Financial Times za ekonomický darvinizmus - flexibilní a efektívni porastú a veľké, skostnatené štruktúry štátnych podnikov zač

Poľnohospodárstvo a štátne podniky

Vstup do WTO povedie v poľnohospodárstve k zníženiu priemerných importných ciel zo súčasných vyše 21 percent na 17 percent. Ešte dôležitejšie však bude postupné odstránenie množstvových obmedzení a povolenie účasti súkromných spoločností na obchode v sektore. Zároveň budú odbúrané subvencie na čínsky poľnohospodársky vývoz. Najslabší článok čínskej ekonomiky - poľnohospodárske farmy - bude týmito opatreniami postihnutý najviac. Približne 900 miliónov obyvateľov pritom žije na vidieku. Tempo rastu ich príjmov stále klesá, detská úmrtnosť a celková chorobnosť sa zvyšujú. Približne 120 miliónov obyvateľov žije pod hranicou chudoby a rozdiel medzi vidieckymi a mestskými príjmami je najväčší od víťazstva revolúcie v roku 1949. Preto sa množia sociálne nepokoje a štrajky.

Ďalším bolestivým miestom ekonomiky sú už chronicky štátne podniky. Pri rokovaní o vstupe do WTO sa Čína zaviazala odstrániť ich priame a nepriame subvencovanie. Tento krok ešte viac zvýrazní problémy už aj tak najmenej efektívneho sektora čínskej ekonomiky. Štátne podniky, hoci zamestnávajú viac ako polovicu mestskej pracovnej sily, produkujú len tretinu priemyselnej výroby.

Podľa strategického analytika spoločnosti CLSA pre Čínu Andyho Rothmana však zrušenie subvencií nepovedie k dramatickým udalostiam na trhu práce. Upozornil pritom na skutočnosť, že za posledných niekoľko rokov štátne podniky prepustili podľa odhadov až 20 miliónov robotníkov, a to bez toho, aby sa v mestských oblastiach výraznejšie zvýšilo napätie. Zrušenie preferenčného zaobchádzania so štátnymi podnikmi prinesie vyrovnanie konkurenčných podmienok so súkromným sektorom. To by mohlo viesť v strednodobom horizonte k efektívnejšej alokácii zdrojov v ekonomike.

Autá a textil

Anylytici predpokladajú, že automobilový priemysel bude v súvislosti so vstupom krajiny do WTO patriť medzi najtvrdšie postihnuté sektory. Dovozné clá v sektore totiž padnú zo súčasných 80 - 100 % až na 25 % šesť rokov po vstupe. Clá na dielce a súčiastky sa znížia priemerne až na desať percent.

Poradenská spoločnosť Roland Berger Partners v súvislosti s tým očakáva postupnú redukciu počtu domácich spoločností pôsobiacich v sektore z dnešných 136 až na približne 40 firiem. Pritom trhu by malo dominovať štyri až päť veľkých spoločností.

Textilný priemysel a ostatné pracovne náročné odvetvia, napríklad výroba hračiek a topánok, by mali zo vstupu do WTO ťažiť. Zrušenie "texilnej dohody" (Multirateral Fibre Agreement) v roku 2005 povedie k odstráneniu všetkých kvót a ostatných množstvových obmedzení na čínsky textilný export. To by mohlo prispieť k zvýšeniu exportu textilu o pätinu a odevov až o 200 percent. Dôvodom je dostupnosť v podstate nevyčerpateľných zdrojov lacnej pracovnej sily z vidieka, ktorá by mala zabezpečiť, že Čína si v týchto komoditách dlhodobo udrží konkurenčnú schopnosť.

Finančný sektor

Vstupom do WTO dôjde k výraznej liberalizácii aj vo finančnom sektore. Krajina zahraničným poisťovacím spoločnostiam umožní kontrolovať 50-percentný podiel v spoločných podnikoch v oblasti životného poistenia a 51-percentný podiel v neživotnom poistení. Zahraničné banky budú môcť uskutočňovať operácie v národnej mene s čínskymi podnikmi už dva roky po vstupe a s fyzickými osobami päť rokov po vstupe do WTO. Zahraničným brokerským domom Čína umožní zvýšiť podiel u lokálnych obchodníkov s cennými papiermi až na 33 percent.

Domáce čínske banky nie sú v dobrej kondícii, najmä pre zlý stav aktív. Robia však už kroky v príprave na tvrdú konkurenciu. Prepúšťajú nadbytočný personál, snažia sa dostať svoje akcie na domácu burzu, diverzifikovať ponúkané produkty a hľadajú silných zahraničných strategických partnerov.

Okrem toho sa očakáva, že čínska centrálna banka bude po vstupe do WTO naďalej citlivo riadiť intenzitu konkurenčného boja domácich bankových gigantov so zahraničnými spoločnosťami, a tak pomôže domácim hráčom udržať si silné pozície.

Napriek znižovaniu nákladov a finančným starostiam po útokoch na Svetové obchodné centrum v New Yorku poisťovacie spoločnosti urýchlene otvárajú v Číne svoje pobočky. Ich expanzia však bude limitovaná nielen finančnými možnosťami, ale aj čínskou licenčnou politikou. Licencie zahraničným spoločnostiam sa obmedzujú na limitované geografické územia, kým domáci konkurenti profitujú z celonárodného pokrytia.

Spoločné podniky

Pri spoločných podnikoch so zahraničnou účasťou sa očakáva zrušenie viacerých obmedzení, týkajúcich sa konkrétnych parametrov firiem. Okrem iného by malo ísť o uvoľnenie limitov geografickej lokalizácie maloobchodných predajcov. V súvislosti s tým možno očakávať výrazný rast intenzity konkurenčného boja, ktorý zrejme neprežijú viaceré slabšie lokálne obchodné spoločnosti.

Najväčšia maloobchodná sieť na svete - americká spoločnosť WalMart otvorila svoj prvý čínsky hypermarket v roku 1996. Dnes ich prevádzkuje dvanásť a plánuje ďalšiu expanziu. Francúzska dvojka tohto biznisu, spoločnosť Carrefour má 26 predajní v štrnástich čínskych mestách, ale jej expanzia sa citeľne spomalila, čo súvisí aj s regulačnými obmedzeniami.

Nemecká spoločnosť Metro takisto oznámila agresívnu expanziu v Číne, rovnako ako všetky maloobchodné spoločnosti z japonskej prvej päťky. Vstup na čínsky trh zvažuje aj britské Tesco.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Téma - svetová obchodná organizácia

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.