Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Členovia prezídia českej Komisie pre cenné papiere žiadajú o odvolanie svojho predsedu

01.12.1999, 08:46 | ČTK

 • Tlačiť
 • 0

Členovia prezídia českej Komisie pre cenné papiere (KCP) Irena Pelikánová, František Jakub a Tomáš Ježek pre agentúru ČTK potvrdili, že navrhli zodpovedným orgánom odvolanie predsedu prezídia Jana Müllera. J. Müller podľa nich neuznáva prezídium ako najvyšší orgán, vystupuje v rozpore s uzneseniami, sám schválil chybnú investíciu a šíri o členoch klamlivé informácie. "Prezídium nemá žiadne prostriedky, ako túto dlhodobo úplne neúnosnú situáciu riešiť," vyhlásili.

Predseda rozosiela najrôznejším domácim i zahraničným inštitúciám správy o činnosti a cieľoch komisie, ktoré prezídium nikdy neprerokúvalo a neschválilo. Sám rozhodol o rozsiahlej investícii a navyše koncepčne chybne. O členoch prezídia šíri klamlivé informácie, uvádza sa vo vyhlásení.

J. Müller odkázal ústami hovorkyne komisie Šárky Samkovej, že sa zatiaľ nemal čas s vyhláseniami oboznámiť. Už dvakrát predtým uviedol, že s ním o odchode z čela úradu nikto nerokoval, a odmietol aj rezignáciu. Spory pripustil, ale označil ich za profesijné. "Nik z mojich kolegov sa so mnou v tomto zmysle nekontaktoval. Prečo to došlo tak ďaleko, neviem," oznámil.

Niektorí členovia vlády sa situáciou v komisii už zaoberali. "Rokovalo o tom predsedníctvo vlády, sama vláda dosiaľ nie. S akým výsledkom, neviem," povedal hovorca ministerstva financií Libor Vacek. "List dostali na vedomie okrem iných všetci členovia rozpočtového výboru," potvrdil predseda rozpočtového výboru Poslaneckej snemovne Vlastimil Tlustý. "Prezident o situácii v komisii vie, nie je s ňou spokojný a hovoril o nej s ministrom financií Pavlom Mertlíkom. Iniciatíva však nie je na jeho strane," konštatoval hovorca prezidenta Ladislav Špaček.

Posledná členka prezídia komisie Jana Pospíšilová o návrhu na odvolanie vedela len z tlače. "Nie som si vedomá toho, že by naši kolegovia vyniesli tento problém na stôl. Ak tento problém riešia niekde inde, tak ja o tom, bohužiaľ, neviem," reagovala.

Ako povedala pre TREND Š. Samková, predseda prezídia J. Müller nemá žiadne informácie o tom, že by sa vláda alebo prezident zaoberali jeho odvolaním.

O tom, že bude J. Müller čoskoro odvolaný, sa v tlači špekuluje už dlho. Hlavným dôvodom vždy boli nezhody vo vedení. Odvolať predsedu KCP môže len prezident na návrh vlády. J. Müller je predsedom päťčlennej KCP od jej vzniku v apríli 1998 a vymenovaný bol na päť rokov.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Kapitálový trh

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.