Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Delenie majetku ČSFR sa končí

01.12.1999, 08:46

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

TREND

"Riešenie je súhrnné, nikto už viac nikomu nič nedlhuje a otázka delenia federálneho majetku sa stáva minulosťou." Po podpise zmluvy medzi SR a ČR o spoločnom postupe pri delení majetku bývalej Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky to v stredu minulý týždeň v Bratislave uviedol predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda.

Podpisom zmluvy a medzivládneho protokolu o vrátení zadržiavaných 4,125 tony slovenského zlata M. Dzurinda a český premiér Miloš Zeman ukončili sedemročný spor o delenie zostávajúcich piatich percent federálneho majetku. Zmluva však podlieha ratifikácii v parlamentoch oboch krajín.

Podľa článku 4 zmluvy pokladajú obe strany delenie majetku ČSFR za ukončené a nebudú si viac z tohto titulu uplatňovať žiadne majetkové nároky.

Najväčšou spornou položkou bola doteraz pohľa-dávka 24,7 miliardy korún z delenia aktív a pasív bývalej Štátnej banky česko-slovenskej (ŠBČS), ktorú uplatňovala Česká národná banka (ČNB) voči Národnej banke Slovenska. Napriek tomu, že ju slovenská strana nikdy neuznala, doteraz vystupuje - spolu s účtovnou pohľadávkou, ktorá vznikla delením federálneho obeživa pri menovej odluke - v bilancii ČNB. M. Zeman uviedol, že pohľadávku 24 - 29 mld. korún odkúpi od ČNB česká vláda "za reálnu trhovú cenu" 1 Kč.

Český premiér ocenil ústretové gesto slovenskej strany, ktorá napriek rozdielu v cene vo svoj neprospech súhlasila s výmenou akcií Komerčnej banky, a.s., Praha v držbe Fondu národného majetku SR za akcie Všeobecnej úverovej banky, a.s., Bratislava z portfólia českého FNM.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika TREND

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.