Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Doc. JUDr. Ján MAZÁK predseda Ústavného súdu SR

01.12.1999, 08:46

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Aktuality

Prezident Rudolf Schuster vymenoval 25. novembra za nového predsedu Ústavného súdu (ÚS) SR doc. JUDr. Jána Mazáka.

J. Mazák sa narodil 12. júna 1954 v Košiciach. V roku 1978 ukončil štúdium na Právnickej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach. Po skončení právnickej fakulty bol prijatý ako právny čakateľ Krajského súdu v Košiciach, kde bol v roku 1980 zvolený za sudcu z povolania. Od roku 1983 pôsobil ako námestník predsedu súdu pre trestný úsek, od roku 1987 ako námestník predsedu súdu pre občianskoprávny úsek a napokon v roku 1990 ako predseda mestského súdu.

Od roku 1989 je vysokoškolským pedagógom na Právnickej fakulte UPJŠ v Košiciach, kde sa v roku 1998 habilitoval ako docent občianskeho práva. Je predsedom komisie pre štátne záverečné skúšky.

Od roku 1990 do roku 1998 bol advokátom a v rokoch 1993 až 1998 pracoval aj ako poradca Ústavného súdu Slovenskej republiky. V roku 1998 bol vymenovaný za štátneho tajomníka Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky a súčasne je aj podpredsedom Legislatívnej rady vlády SR. V súčasnosti je prvým podpredsedom Strany občianskeho porozumenia.

Je autorom desiatich monografií a viac ako sto štúdií a odborných článkov publikovaných na Slovensku aj v zahraničí. Je členom redakčných rád troch právnických časopisov. Do funkcie predsedu ÚS SR nastúpi J. Mazák - spolu s ostatnými sudcami - 22. januára 2000. Ako povedal v rozhovore pre Pravdu, medzi prvými ambíciami je okrem iného najmä uverejňovanie všetkých rozhodnutí ÚS SR v internete. Budú tam výroky, odôvodnenia a podľa možnosti aj všetky ústne verejné pojednávania senátov i pléna. Považuje to za jeden z príspevkov k upevneniu princípov právneho štátu.

J. Mazák je ženatý, má dve dcéry.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Aktuality

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.