Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Dohoda o výstavbe ropovodu Baku - Ceyhan podpísaná

01.12.1999, 08:46 | Karel Hirman | © 1999 News and Media Holding

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Firmy vo svete

Počas novembrového istanbulského summitu najvyšších predstaviteľov členských krajín Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu sa podpísali aj veľmi významné dohody o výstavbe ropovodu a plynovodu z oblasti Kaspického mora do Turecka. V prípade ropovodu ide o zhruba 1700 kilometrov dlhú "rúru" vedúcu z hlavného mesta Azerbajdžanu Baku, cez Gruzínsko do tureckého prístavného terminálu Ceyhan ležiaceho na pobreží Stredozemného mora. Aby bol tento ropovod ekonomicky rentabilný, denne sa ním bude musieť prepraviť jeden milión barelov ropy, čo predstavuje ročne okolo 50 mil. ton. Jeho výstavba by sa mala začať v úvode roku 2001 a ukončiť v roku 2004.

  Diskusie o jeho výstavbe trvajú už od roku 1994, keď vzniklo prvé a najväčšie konzorcium na ťažbu ropy z azerbajdžanského šelfu Kaspického mora známe pod skratkou AIOC. Hlavnými podporovateľmi projektu boli vlády Spojených štátov a Turecka. Západné firmy, ktoré majú väčšinu v konzorciu, na čele s britsko-americkým gigantom BP Amoco, sa však až donedávna k jeho výstavbe stavali zdržanlivo. Dôvodom bola ekonomika projektu, keďže náklady na jeho výstavbu mali podľa pôvodných rozpočtov presiahnuť 4 mld. USD (približne 166,4 mld. Sk).

Tento problém sa podarilo prekonať tým, že turecká vláda sa zaviazala, že hradenie všetkých nákladov nad 2,4 mld. USD zabezpečí sama. Navyše, vláda v Ankare poskytla celý rad daňových a iných úľav a preferencií. Predpokladá sa, že za takýchto podmienok hlavnú časť finančných nákladov neponesie samo AIOC, ale rôzne investičné banky a fondy.

Druhým problémom je stále otázne množstvo ropy, ktoré by sa malo v budúcom desaťročí v azerbajdžanskom šelfe Kaspiku ročne ťažiť. V súčasnosti okrem ťažby pre domáci trh v objeme 9 mil. ton, ktorú realizuje azerbajdžanská štátna spoločnosť SOCAR, konzorcium AIOC ťaží 5 mil. ton ropy, ktorá sa exportuje hlavne ropovodom vedúcim z Baku do gruzínskeho čiernomorského prístavu Supsa. Až do vypuknutia bojov v Čečensku okolo 2 mil. ton ropy smerovalo z Baku aj do ruského prístavu Novorossijsk. "Ropovod z Baku do Ceyhanu nemôže existovať bez ropy z Kazachstanu," vyhlásil v Istanbule kazašský prezident Nursultan Nazarbajev.

Práve tento fakt si uvedomuje aj Rusko, ktoré až do poslednej chvíle sa snažilo podpísaniu istanbulských dohôd zabrániť. Námestník ruského ministra palív a energetiky Vladimir Stanev vyhlásil, že Moskva bude proti prípadnej výstavbe podmorského ropovodu, ktorý by spojil kazašské náleziská na druhej strane Kaspického mora s Baku, čo odôvodnil ekologickou hrozbou v prípade havárie. Naopak, Moskva tlačí na vládu v Baku, aby podporila výstavbu nového ruského ropovodu, ktorý má obísť problematické Čečensko cez Dagestan smerom na Novorossijsk. Moskva sa cíti ohrozená ropovodom Baku - Ceyhan aj v súvislosti s pripravovaným ropovodom, ktorý má spojiť gigantické kazašské ložisko Tengiz ležiace neďaleko pobrežia Kaspiku s Novorossijskom.

Plynovod obíde Rusko

Prezidenti Azerbajdžanu, Turkménska, Gruzínska a Turecka za účasti amerického prezidenta Billa Clintona a kazašského prezidenta N. Nazarbajeva podpísali v Istanbule aj dohodu o výstavbe plynovodu, ktorý bude smerovať z turkménskych ložísk zemného plynu po dne Kaspiku, cez Azerbajdžan a Gruzínsko do Turecka. Už skôr zverejnené plány predpokladajú, že jeho ročná kapacita by mala dosiahnuť až 30 mld. kubických metrov, pričom polovica z tohto množstva by z Turecka mala pokračovať ďalej na Balkán a do strednej Európy. Hlavnými investormi projektu sú americká spoločnosť PSG International a britsko-holandský koncern Royal Dutch/Shell. Plynovod by mal byť dokončený v priebehu troch rokov, pričom náklady na jeho výstavbu presiahnu dve miliardy amerických dolárov. Jeho výstavbou sa Turkménsku, ale aj Azerbajdžanu a v perspektíve aj Kazachstanu a Uzbekistanu otvorí nová exportná cesta na turecký a európsky trh nezávislá od Ruska.

Ruský plynárenský koncern Gazprom totiž v uplynulých rokoch blokoval tranzit plynu z Turkménska aj Kazachstanu na Ukrajinu a ďalej do Európy s odôvodnením, že prepravné kapacity ruských plynovodov sú plne vyťažené.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Firmy vo svete

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.