Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Dvojaký výklad pravidiel nectí lídra EÚ

01.12.1999, 08:46 | Juraj Janoška | © 1999 News and Media Holding

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Názory

Študent ekonómie si ťažko osvojí férové pravidlá trhu, keď ich sám profesor nerešpektuje. Zlý profesor je horší ako žiaden profesor. A najhorší je ten, ktorý podľa potreby vyvracia vlastné učenie. To sa najnovšie podarilo nemeckým vrcholovým politikom, ktorí idú zlým príkladom svojim slovenským žiakom.

V súvislosti s plánmi svetovej jednotky na trhu mobilnej komunikácie kúpiť nemeckého rivala sa tamojšie politické špičky - sprava, zľava či zo stredu - zachovali skutočne divne. Nedovolia predať národný klenot do zahraničia. Nedovolia preniknúť agresívnej kapitálovej kultúre. Nedovolia ohroziť domáce pracovné miesta. Toľko ústredné myšlienky angažmá politikov.

Spolkový kancelár akútne žiada európske pravidlá pre fúzie. Treba priškrtiť nepriateľské akvizície, kde navyše kupujúca firma ponúka akcionárom cieľovej spoločnosti iba vlastné akcie, a žiadnu hotovosť, nalieha kancelár. Treba európsky kartelový úrad, aby pod pláštikom globalizácie nevznikali obrovské koncerny, ktoré potom budú z pozície sily vytláčať potenciálnych súperov, žiada dokonca predseda nemeckých liberálov.

Omyl na omyle. Podnik už dávno nie je nemecký. Šesťdesiat percent akcionárov pochádza spoza hraníc. A každý záujemca môže ponúknuť ľubovoľné podmienky. Závisí len od účastinárov, či ich akceptujú. Nepriateľská akvizícia je navyše trhovo čistá forma koncentrácie akciových spoločností. Pokiaľ o nevýhodnosti ponuky presviedčajú podielnikov iba nimi zvolené štatutárne orgány. Nie politici.

Tí akoby sa zrazu prebúdzali zo sna. Kým nemecký podnik hltal európskeho, ázijského či amerického konkurenta, bolo všetko v poriadku. Skúpených zamestnancov sa nik nepýtal, či im v rámci racionalizácie možno siahnuť na prácu a mzdu.

Slovensko by za podobné správanie svojej reprezentácie okamžite dostalo po prstoch. Nasledovali by obvinenia z nacionalizmu a netransparentnosti - výzvy, hrozby, prehodnocovanie ratingov. Kľúčová krajina EÚ si takýto prešľap môže dovoliť bez ujmy na zdraví. Na aktuálnom príklade sa však ukazuje ako zlý pedagóg.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Názory

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.