Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Eastman Chemicals kupuje Chemické závody Sokolov

01.12.1999, 08:46

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Firmy vo svete

Americký koncern Eastman Chemicals kúpi štátny podiel 73,74 % akcií Chemických závodov Sokolov (CHZS) 7. decembra, na kedy Ministerstvo financií stanovilo podpis privatizačnej zmluvy so strategickým investorom. Ako informoval minulý týždeň denník Právo, povedal to na zasadaní Hospodárskej a sociálnej rady Sokolovska predseda vlády Miloš Zeman. Uviedol, že ide o významný podnik, ktorý sa nedá privatizovať do českých rúk, pretože českí investori nemajú kapitál na potrebnú modernizáciu a rozvoj spoločnosti. Eastman Chemicals za akcie chemickej fabriky zaplatí 150 miliónov Kč (približne 180 mil. Sk). Ďalších 1,2 miliardy korún uhradí jeho dcérska spoločnosť Lawter International Luxembourg za záväzky CHZS voči Konsolidačnej banke. CHZS na začiatku 90. rokov investovali 3,5 miliardy korún do výstavby linky na výrobu kyseliny akrylovej, ktorej je v ČR monopolným producentom. Úver na 2,6 miliardy korún od japonského dodávateľa technológie splatí v prvom polroku roku 2000. Nemá však zdroje na úhradu dlhov u Konsolidačnej banky, ktorá jej poskytla pôžičku 900 miliónov korún na dostavbu linky, ktorú požadoval niekdajší záujemca o štátny podiel Dow Chemicals. Tomu však vláda odmietla akcie predať, aj keď pôvodne s predajom súhlasila.

  Zo servisu agentúr SITA, ČTK, TASR a Reuters

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Firmy vo svete

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.