Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Euro sa prvýkrát prepadlo pod úroveň 1,01 USD

01.12.1999, 08:46 | ROMAN PETRÁŠ

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Devízové trhy

Prudké oslabenie eura až pod úroveň 1,01 USD/EUR priniesol minulý týždeň na devízových trhoch. Pod prelomenie doterajšieho minima sa podpísal pokračujúci americký boom, obavy pred prílišnými vládnymi zásahmi do súkromného sektora v Nemecku i Francúzsku aj čoraz väčšie preferencie amerického dolára ako najlikvidnejšej meny pred začiatkom roku 2000.

Začiatok uplynulého týždňa priniesol posilňovanie japonského jenu. Ten v pondelok získal 1,5 %, keď sa posunul voči doláru zo 106,40 JPY až na 104,80 JPY a voči euru zo 109,5 JPY až na 108,10 JPY. Hlavným dôvodom bolo na základe rastu dopytu po tovaroch a službách zverejnenie očakávania kladného hospodárskeho rastu Japonska za tretí štvrťrok zo strany ministerstva pre medzinárodný obchod a priemysel (pôvodne sa odhadoval skôr mierny útlm). Spolu s pretrvávajúcim postupným posilňovaním japonského akciového trhu tieto očakávania trh prijal veľmi pozitívne pre jen. Index akciového trhu Nikkei 225 si pripísal v pondelok k dobru 1,4 %, keď sa posilnil na 18 822 ako novú najvyššiu hodnotu za posledné dva roky. Opätovne sa ukazuje, že práve cez obrovské investície do akcií dochádza k posilňovaniu japonského jenu.

Utorkové voľno v Japonsku znamenalo nižší záujem o obchodovanie s jenom, ktorý sa na menej likvidnom trhu ďalej posilnil voči euru na 107,10 JPY/EUR. Od začiatku roka tak mal k dobru voči spoločnej európskej mene už 23 %.

Prezident Európskej centrálnej banky (ECB) Wim Duisenberg opätovne potvrdil svoju trojpercentnú predpoveď rastu hrubého domáceho produktu v krajinách eurozóny v roku 2000, čo nepomohlo odvrátiť ďalší pokles spoločnej meny. Tá sa nad úrovňou 1,03 USD/EUR udržiavala od začiatku týždňa len vďaka obave pred nákupmi zo strany ECB. Po zverejnení slabšej priemyselnej produkcie Francúzska, ktorá po štyroch mesiacoch rastu v septembri klesla o desatinu percenta (najmä pod vplyvom nižšej produkcie spotrebného tovaru), sa euro oslabilo z 1,0320 USD na 1,0275 USD.

Streda sa stala pohromou pre euro. Voči japonskému jenu kleslo zo 107,40 JPY/EUR na tohtoročné minimum 106,40 JPY/EUR. Oproti doláru sa euro oslabilo až na 1,0150 USD/EUR, teda štvormesačné minimum. Príčinou výrazného oslabenia spoločnej európskej meny boli prevažujúce obavy zo straty hybnej sily ekonomiky eurozóny, ako aj signály o zhoršujúcej sa investičnej klíme v Nemecku.

Až prílišné politické tlaky v prípade súboja Mannesmann verzus Vodafone AirTouch, ako i záchrana plne súkromného stavebného podniku Philipp Holzmann z prostriedkov nemeckých daňovníkov nestimulujú ďalších potenciálnych investorov v krajine. Podobný prípad sa objavil aj vo Francúzsku v podobe pokusov o zmarenie snahy gigantu Coca-Cola prevziať domácu firmu Pernod-Richards Orangina.

Euru v stredu nepomohlo ani zverejnenie predpovedí Európskej komisie na budúci rok o raste hrubého domáceho produktu eurozóny na úrovni 2,9 %, ktoré trh v podstate ignoroval.

Štvrtkové obchodovanie do značnej miery ovplyvnilo voľno v USA (Deň vďakyvzdania). Pri zreteľne nižšej likvidite trhu získaval jednoznačne dolár. Vďaka pretrvávajúcej obave z intervencií ECB sa síce euro najprv posilnilo na 1,0215 USD, v priebehu dňa však kleslo na 1,0160 USD/EUR. To, čo sa snažil svojimi vyhláseniami zachrániť hlavný ekonóm ECB Otmar Issing, v popoludňajších hodinách "pokazil" Domingo Solans, takisto z vedenia ECB.

O. Issing síce na jednej strane dáva momentálne slabé euro do súvislosti so silným americkým rastom, ako sa však vyjadril, rozhodnutie zvýšiť sadzby zo strany ECB jednoznačne podporilo potenciál na opätovný rast eura. Európa má podľa jeho slov stále vysokú možnosť ekonomického rastu, i keď všeobecne očakávaný rast inflácie pre vyššie ceny ropy nemožno vylúčiť. Na druhej strane, D. Solans otvorene povedal, že ECB nemá zámer intervenovať na trhu a chrániť tak hodnotu eura, a takisto nemá určené limity na fluktuáciu voči doláru ani jenu.

Po týchto konfliktných komentároch predstaviteľov ECB začalo euro piatok nad hodnotou 1,0160 USD/EUR. Napätie ďalej vystupňoval aj Wim Duisenberg citovaný v piatkovom vydaní denníka Financial Times, kde naznačil možné obavy ECB pred ďalším možným oslabením eura. To po prelomení silnej podpornej úrovne 1,0130 USD/EUR veľmi rýchlo padlo až na historicky najnižšiu hodnotu 1,0076 USD/EUR. Neskôr sa stabilizovalo na 1,0110 USD/EUR, voči jenu dosiahlo rekord 103,30 JPY/EUR.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Devízové trhy

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.