Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Hliník presvedčil aj váhavcov

01.12.1999, 08:46 | ALEXANDER ZOLLER

 • Tlačiť
 • 0

Vývoj cien základných kovov na Londýnskej burze kovov (LME) mal hlavne v závere týždňa pozitívnu orientáciu. Napriek silnému doláru sa na LME objavili čerstvé nákupy najmä hliníka.

S trojmesačným kontraktom medi sa začalo obchodovať na 1740 USD (ceny sú za tonu). V priebehu prvých dvoch obchodovacích dní sa ceny kontraktu pokúšali preniknúť cez hranicu 1750 USD, ale rezistencia na nej ich vracala späť. Až 24. novembra sa podarilo trojmesačným cenám medi prekonať úroveň 30-dňového kĺzavého priemeru a pokračovať v dosahovaní prírastkov. Najvyššie sa na trhu medi obchodovalo 26. novembra, keď sa vo večerných hodinách uzavreli 1 USD pod úrovňou 1780 USD. Posledný obchod sa uzavrel na hornej hranici Bollingerovho pásma na 1771 USD. Priemer trojmesačných cien dosiahol v 48. týždni 1771,2 USD. S pohotovou meďou na okamžité dodávky zo skladov sa začalo obchodovať na 1721 USD, čo bolo 1 USD nad najnižšou cenou 48. týždňa. Ku koncu obdobia sa nákupné úsilie stupňovalo a najvyšší settlement sa uzavrel 26. novembra na 1744 USD

S trojmesačným kontraktom hliníka sa začalo obchodovať na 1500 USD. V úvodnom dni sa ceny krátkodobo dostali pod túto úroveň. Séria nákupov, ktorá sa začala pomerne nenápadne, sa stupňovala ku koncu týždňa. Najvyššie ceny sa dostali až na 1555,5 USD. Posledný obchod sa skončil na 1553 USD. Hliník presvedčil potenciálnych váhavcov o svojom nákupnom potenciáli a ambíciách ohroziť tohtoročné septembrové maximum na 1559 USD. S pohotovým hliníkom na okamžité dodávky zo skladov sa začalo obchodovať na cenovom minime 1464 USD. Nákupy podporili vývoj cash cien, ktoré sa dostali najvyššie na 1497 USD.

Trojmesačný kontrakt zinku sa otvoril na minime 1160 USD. Podobne ako predchádzajúce dva kovy sa jeho sila stupňovala smerom k záveru týždňa. Priaznivá fundamentálna podpora vytlačila ceny zinku ajvyššie na 1189 USD. Posledný obchod s trojmesačným kontraktom zinku sa uzavrel na 1178 USD.

Pod nákupným tlakom, ktorý pôsobil na susedných trhoch, sa začalo spamätávať aj olovo. Jeho trojmesačný kontrakt sa otvoril na 478 USD, čo bolo 1 USD nad minimom týždňa. Nákupy postupne vytlačili cenu tohto kovu k dôležitej hranici 500 USD. Posledný obchod týždňa sa skončil na 496 USD. Podobne sa vyvíjal aj obchod s pohotovým olovom na okamžité dodávky zo skladov. Po otvorení na 467 USD vystúpili najvyššie ceny až na 487 USD. Na tejto hranici sa uzavrel aj posledný oficiálny settlement týždňa.

Nikel pokračoval podľa scenára, ktorý vznikol na základe priaznivých fundamentálnych podmienok na tomto trhu. Po otvorení na 7870 USD klesla v úvodnom dni cena trojmesačného kontraktu o 30 USD. Na tejto úrovni sa znovu objavili nákupy, ktoré vytlačili ceny niklu až nad hranicu 8000 USD. Najvyššie sa obchodovalo 24. novembra na 8110 USD. Posledný obchod 48. týždňa sa uzavrel na 7975 USD.

Trojmesačný kontrakt cínu ignoroval všeobecný londýnsky settlement. Obchodovať sa začalo na 5875 USD a najnižšie ceny zostúpili až na 5750 USD. Posledný obchod sa uzavrel na 5865 USD.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Komodity na svetových trhoch

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.