Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Hrozby Iraku zvýšili cenu ropy

01.12.1999, 08:46

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Fakt

Ceny ropy zaznamenali minulý týždeň v pondelok po hrozbách Iraku, že pozastaví export, deväťročné maximá. Bagdad zamietol zvýšenie objemu exportu na dva týždne a ceny ropy s januárovým termínom dodávky vzápätí dosiahli na burze NYMEX (New York Mercantile Exchange) najvyššiu úroveň od januára 1991 na úrovni 27,07 USD za jeden barel. Irak môže podľa humanitárneho programu, ktorý sa začal realizovať v decembri 1996, predávať ropu v hodnote 5,26 mld. USD každých šesť mesiacov. Iraku sa však zdá, že sankcie voči nemu trvajú pridlho, a tak protestuje. Keďže denne zásobuje svetové trhy asi 2,2 mil. barelmi ropy (5 % svetovej spotreby), podiel irackých zdrojov nie je nezanedbateľný - najmä v čase, keď sa na severnej pologuli začína zima a nároky na spotrebu ropy sa zvyšujú. Navyše, tento výpadok nechcú producenti združení v Organizácii krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) nahradiť zvýšenou produkciou.

Už nasledujúci deň sa však ceny ropy na burze NYMEX oslabili o 63 US centov na 26,44 USD/b v dôsledku správ, že Bagdad predsa len bude akceptovať výmenný obchod ropa za potraviny na ďalších šesť mesiacov. Podľa ropného experta ústavu pre hospodársky výskum v Berlíne Bernarda Matthiesa by sa v najbližších dňoch mohla cena ropy vyšplhať až na 30 USD/b, nie však nadlho. Podľa neho neostane nad úrovňou 25 USD/b. Nasvedčujú tomu aj kontrakty ropy s termínov dodávky na jar roku 2000, ktoré sú v rozpätí 21 - 22 USD/b. Podľa tohto experta OPEC nebude pokračovať v doterajšej politike zníženej ťažby, lebo nie je v jeho záujme ohroziť črtajúci sa rast svetovej ekonomiky. V každom prípade sa však súčasné ceny premietajú v mnohých krajinách do vysokých cien benzínov. V Taliansku sa liter benzínu super predáva za 2050 lír (1,06 eura, 45,57 Sk), čo je cena, ktorú v krajine nemali ani po vojne v Perskom zálive.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Fakt

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.