Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Index Nasdaq sa stále drží na rekordnej vlne

01.12.1999, 08:46 | SITA

 • Tlačiť
 • 0

Americké akcie začali minulý týždeň rastom, podporené záujmom investorov o blue chips. Index Nasdaq zaznamenal v pondelok už v poradí štrnásty rekordný rast za posledných 17 obchodovacích dní. Stredajšie správy o výborných výsledkoch americkej ekonomiky (hrubý domáci produkt vzrástol v treťom štvrťroku o 5,5 %, čím prekročil pôvodne očakávaných 4,8 %), ktorú podporil silný rast ziskov spoločností však priniesli pozitívnu korekciu. Po štvrtkovom sviatku Dňa vďakyvzdania uzatvárali akcie týždeň na zmiešaných úrovniach, zasiahnuté realizáciou ziskov. Ani správy o prudkom raste spotrebiteľských výdavkov v USA však nezastavili index Nasdaq, ktorý zaznamenal v piatok ďalší rekord. Americké ministerstvo obchodu uviedlo, že výdavky spotrebiteľov vzrástli v októbri o 0,6 %, čo je dvojnásobok odhadov analytikov.

Tokijská burza zaznamenala na začiatku minulého obchodného týždňa dvojročné maximá v dôsledku výrazného dopytu po technologických akciách a posilnenia dolára voči japonskej mene. Výrazné nákupné aktivity sa sústreďovali na informačný a technologický sektor. Stredajší výrazný rast indexu Nikkei, ktorý prelomil kľúčovú hladinu 19-tisíc bodov po vyše dvoch rokoch, vyvolal výrazný dopyt po akciách informačnotechnologického sektora. Po štvrtkovom výbere ziskov priniesol piatok znovuoživenie a index Nikkei tak za celý týždeň vzrástol o 1,85 %.

Britský akciový trh pokračoval na začiatku minulého týždňa v poklese. Náladu na londýnskej burze ovplyvnila nestabilita na Wall Streete a vlna realizácie ziskov, ktorú prilá-kala cena akcií telekomunikačnej firmy British Telecom. Pozitívna korekcia sa dostavila na britský trh hneď v utorok, vyvolaná prírastkami akcií farmaceutického, bankového a telekomunikačného sektora. Vo štvrtok rekordné maximum dosiahol kľúčový akciový index FTSE 100 najmä v dôsledku výrazných ziskov ropnej firmy BP Amoco a telekomunikačných titulov. Londýnskej burze sa podarilo zaznamenať vnútrodňové maximum 6686,1 bodu. Obchodný týždeň uzatvárali britské akcie opäť na historickom maxime pod pokračujúcim vplyvom akvizičných aktivít.

Výrazné straty v bankovom sektore vyvolali na začiatku týždňa pokles na frankfurtskej burze. Investori sa obávali následkov neúspešného pokusu zachrániť stavebnú spoločnosť Philipp Holzmann AG. Trh negatívne zasiahli aj obavy investorov z možného vplyvu prudko rastúcej ceny ropy na sveto-vé akciové trhy. V stredu podľa dílerov nemecká burza stagnovala, keď prírastky akcií firmy Mannesmann AG, ktorá je v súčasnosti akvizičným cieľom britskej firmy Vodafone, vykompenzovali nervozitu z ďalšieho vývoja v spoločnosti Philipp Holzmann. Vo štvrtok sa index DAX posilnil o 2,5 % stimulovaný špekuláciami, podľa ktorých by sa mohol na trhu objaviť nový záujemca o spoločnosť Mannesmann, v prípade ak nebude agresívna akvizičná ponuka britskej firmy Vodafone AirTouch úspešná.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Kapitálový trh

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.