Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Irak sa postaral o ďalší z ropných cenových rekordov

01.12.1999, 08:46 | Milan Debnár | © 1999 News and Media Holding

 • Tlačiť
 • 0

Až na neuveriteľných 25,90 USD za barel vystúpila minulý pondelok cena ropy na londýnskej ropnej burze IPE po oznámení Iraku, že zastavuje export ropy. Cena ropy s januárovým termínom dodávky vzápätí dosiahli na burze NYMEX (New York Mercantile Exchange) najvyššiu úroveň od januára 1991 na úrovni 27,07 USD za jeden barel. Na základe humanitárneho programu, ktorý sa začal realizovať v decembri 1996, sa Iraku povolilo predávať ropu v hodnote 5,26 mld. USD každých šesť mesiacov. Za uvedené finančné prostriedky sa pre krajinu kupujú potraviny, lieky a tovary pre obyvateľov. Týmto by sa mali znížiť následky obchodných sankcií, ktoré boli uvalené na Bagdad po invázii do Kuvajtu v auguste 1990.

  Denný výpadok 2,2 mil. barelov irackej ropy, pričom denná spotreba všetkých krajín je približne 75 mil. barelov, nie je zanedbateľný. Veď zásoby vykurovacieho oleja, podľa Amerického ropného inštitútu, v USA zaznamenali práve minulý týždeň výrazný pokles takmer o 3,5 mil. barelov. Americké ministerstvo energetiky pritom oznámilo, že týždenné zásoby ropy najväčších svetových ropných spotrebiteľov poklesli o 3 mil. barelov. Zásoby destilátov vrátane vykurovacieho oleja sa znížili o 2,6 mil. barelov.

Paniku na trhu čiastočne upokojila v strede týždňa Saudská Arábia vyhlásením, že zaistí stabilitu trhu a ochráni tak záujmy producentov aj spotrebiteľov. Ceny ropy boli minulý týždeň ovplyvnené tiež listom dvoch amerických senátorov adresovaným prezidentovi USA Billovi Clintonovi so žiadosťou o uvoľnenie ropy zo strategických rezerv USA, aby sa tak stabilizovali ceny strategickej suroviny. V závere týždňa sa pritom v New Yorku neobchodovalo kvôli sviatku Dňa vďakyvzdania.

Cena ropy kartelového združenia Organizácie krajín vyvážajúcich ropu dosiahla pritom minulý týždeň ďalší rekord. Barel ropy OPEC sa 22. novembra predával za 25,39 USD/b.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Komodity na svetových trhoch

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.