Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Kardinálnym problémom obnovy riečnej plavby po Dunaji sú zničené mosty v Novom Sade

01.12.1999, 08:46 | KAROL PUHA

 • Tlačiť
 • 0

Zastavenie plavby na úseku Dunaja je pre plavbu, a zákonite aj pre prepravcov, vážnym problémom. Riečnu plavbu nemožno vytrhnúť z kontextu dopravných koridorov a v mnohých prípadoch pri určitých komoditách nie je ani reálna možnosť zmeny trasy alebo presmerovania prepravy, čoho je jasným dôkazom nemožnosť prepravy riečno-morských plavidiel zo Slovenských lodeníc, a.s., Komárno. Z pohľadu slovenských prepravcov je preto situácia vzhľadom na dlhodobosť zastavenia plavby kritická a spôsobuje krízové javy.

Problém treba jednoznačne chápať ako nadnárodný. Podľa dostupných informácií nepriniesli bilaterálne iniciatívy - v snahe riešiť preplávanie tohto úseku Dunaja - zodpovedajúce výsledky. Tesne po ukončení ozbrojeného konfliktu sa prepravou tovaru po Dunaji začala zaoberať Dunajská komisia. Je to medzinárodný orgán, ktorý vykonáva svoju činnosť v súlade s medzinárodnou zmluvou.

Na základe predbežných rozhovorov v sídle Dunajskej komisie, na ktorých sa zúčastnili aj zástupcovia Slovenskej republiky, sa vo veľmi krátkom čase vytvorila medzinárodná pracovná skupina expertov. V dňoch 22. - 25. júla 1999 vykonala obhliadku dotknutého úseku rieky a v spolupráci s juhoslovanskými expertmi vypracovala záverečnú správu o skutočnom stave na tomto úseku rieky. Treba podotknúť, že mandát expertnej skupiny bol v súlade s právnym postavením Dunajskej komisie a činnosť skupiny sa zamerala len na problémy plavby.

Správa potvrdila, že kardinálnym problémom obnovenia plavby sú zničené mosty pri meste Novi Sad na úseku dlhom zhruba päť kilometrov, ktoré vytvorili plavebnú prekážku. Ostatné poškodené mosty na Dunaji nie sú z hľadiska natoľko problematické. Celkové odhadované náklady na vyčistenie plavebnej dráhy od zvyškov mostných objektov v Novom Sade stanovili na sumu 14 mil. eur. Správu expertnej skupiny prijali na zasadaní Dunajskej komisie a o jej obsahu informovali zainteresované krajiny.

Problémom, ktorý bráni úspešnej realizácii obnovenia plavby na uvedenom úseku rieky Dunaj, je jednak zdroj finančného krytia sanačných prác, ako aj názor Zväzovej republiky Juhoslávie, ktorá túto činnosť podmieňuje obnovením zničených a opravami poškodených mostov. Tento stav, ktorý spôsobuje pretrvávajúce škody prepravcom a v globále aj výrobcom v celej podunajskej oblasti, je trvalo neúnosný. Preto kompetentné orgány, ako aj Dunajská komisia hľadajú spôsoby, aby sa zabezpečila bezpečná a slobodná plavba na uvedenom úseku rieky Dunaj.

  Autor je kapitánom Štátnej plavebnej správy.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Preprava a obchod

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.