Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Keltský tiger hodlá dovážať kvalifikovanú pracovnú silu

01.12.1999, 08:46 | SALLY JONESOVÁ

 • Tlačiť
 • 0

Írska vláda, ktorá už tretí rok hospodári s prebytkovým rozpočtom, v polovici novembra tohto roku zverejnila doteraz najväčší plán výdavkov vo svojej histórii. Jej cieľom je využiť súčasný ekonomický boom najmä na zlepšenie infraštruktúry. Minister financií Charlie McCreevy informoval, že v období od roku 2000 do 2006 chce vláda v rámci Národného programu rozvoja vynaložiť 40,6 miliardy írskych libier (2,2 bil. Sk) na rôzne oblasti - od projektov v cestnej a železničnej doprave po školstvo a zamestnanosť.

Nový Národný program rozvoja je zameraný na upevnenie rozvoja dynamickej konkurencieschopnej ekonomiky, uviedol v Dubline minister C. Mc-Creevy. Podľa plánu sa tento rok v Írsku zvýšia verejné kapitálové výdavky z odhadovaných 6,5 percenta na približne 8,7 percenta hrubého domáceho produktu (HDP) .

Veľká časť financií - 20,9 miliardy IEP - pôjde do ekonomickej a sociálnej infraštruktúry - na bytovú výstavbu, na zlepšenie cestnej siete, kanalizácie a verejnej dopravy. Ekonómi a finančné inštitúcie v krajine označili tento program za rozumný spôsob ako zabezpečiť pozíciu republiky počas hospodárskeho boomu. Rast HDP dosiahol za minulý rok 8,9 percenta a podľa prognóz sa v priebehu piatich rokov bude zvyšovať o takmer päť percent ročne. Tento rok možno podľa Medzinárodného menového fondu (MMF) očakávať 7,5 percenta.

Investície do ľudských zdrojov

Dublinský kabinet premiéra Bertieho Aherna chce ďalších 10,9 miliardy IEP investovať do sféry zamestnanosti a ľudských zdrojov. Osem a pol miliardy má smerovať do odbornej prípravy pracujúcich, do priemyslu, marketingu, poľnohospodárstva a rybolovu a 100 miliónov IEP je vyčlenených na mierové programy. Ekonómi oceňujú najmä značný podiel financií pre vzdelávanie a odbornú prípravu, pretože investície do lepšie vyškolenej pracovnej sily budú hlavným prvkom pri udržaní hospodárskeho výkonu Írskej republiky.

Vláda pri príprave týchto veľkorysých rozpočtových opatrení vychádzala okrem iného aj z optimistických hospodárskych prognóz. Popredná írska nezávislá ekonomická inštitúcia Economic and Social Research Institute (ESRI) zverejnila nedávno strednodobú analýzu vývoja hospodárstva krajiny, ktorú pripravuje každé dva roky. Podľa nej bude úspešný kurz "keltského tigra" pokračovať, pričom do roku 2005 bude hospodársky rast päť percent ročne. Pokiaľ nevzniknú problémy v dôsledku vonkajších faktorov a írske úrady sa nedopustia politických chýb, hospodársky rast od roku 2005 do 2010 dosiahne každý rok 4,3 percenta. Inštitút pripisuje nadmerný výkon írskej ekonomiky v porovnaní s Európskou úniou omnoho vyššiemu rastu v prísune pracovnej sily, ako aj mierne vyššiemu rastu v produktivite.

Pozadie expanzie

Celkový hospodársky rast je v Írsku podporovaný viacerými faktormi. Ekonomike do značnej miery pomohla nízka nezamestnanosť a zníženie úrokových sadzieb po vstupe Írska do Európskej menovej únie. Jednou z hlavných príčin rastu je fakt, že do pracovného procesu sa zapája viac mladých ľudí. Znižovanie daní z príjmov zase vytvára lepšie podmienky pre existujúce podniky a poskytuje stimul na investície spoza hraníc. Investičné fondy a trusty za posledné roky hlásia značnú návratnosť investícií v Írsku. Správa inštitútu ESRI však upozorňuje, aby sa najbližšie dva roky v rozpočtových plánoch neznižovali dane, kým sa ekonomický rast nespomalí. V súčasnosti dosahuje hospodárstvo rast 6,5 percent.

Šiesty rok pretrvávajúci ekonomický boom však začína tlačiť na mzdy a ceny. Inflácia spotrebiteľských cien vzrástla vlani na 2,4 percenta, vysoko nad priemer eurozóny. Na cenovej expanzii sa podieľal najmä faktor kurzu meny, ako aj zdraženie cien služieb, ktoré odzrkadľovalo nárast mzdovej úrovne v sektore. Na tohtoročnom raste cien sa podieľa aj expanzia na trhu nehnuteľností, kde sa ceny v súčasnosti vyšvihli do rekordných výšok.

O desať rokov bez verejného dlhu

Inštitút ESRI odhaduje, že po transformácii verejných financií by do konca roku 2010 mohol prakticky zmiznúť verejný dlh vo výške 30 miliárd IEP (38 miliárd eur). Zadlženie by sa tak znížilo na deväť percent HDP z tohtoročných 55 percent. Potom by sa mohlo pristúpiť k radikálnejšiemu zníženiu daní z dnešných 40 percent národného príjmu na 35 percent. ESRI odhaduje, že do roku 2005 bude zvyšovanie príjmu na osobu nad priemerom EÚ. Z hľadiska hospodárskej štruktúry by malo dôjsť k presunu od produkcie v oblasti náročných technológií smerom k trhovým službám, a najmä k medzinárodne poskytovaným službám. Spoluautor štúdie ESRI John Fitzgerald uviedol, že Írsko dosiahne takmer úplnú zamestnanosť. Miera nezamestnanosti by mala zostať na úrovni piatich percent. Predpokladá sa, že do Írska sa za prácou prisťahuje 15-tisíc osôb. Každý rok opúšťa krajinu 25-tisíc osôb a 40-tisíc do nej prichádza, z toho polovica sú Íri, ktorí sa vracajú domov.

Podpora prisťahovalectva

Vzhľadom na pretrvávajúci ekonomický boom pripravuje vláda nové opatrenia na podporu prisťahovalectva, aby prilákala pracovnú silu. Ide o jedinečný vývoj, pretože z Írska tradične ľudia odchádzali za prácou do celého sveta, najmä do USA.

Oficiálni predstavitelia minulý týždeň informovali, že najrýchlejšie rastúca európska ekonomika už absorbovala domácu pracovnú silu a teraz sa musí orientovať na získanie nových talentov spoza hraníc. Ministerstvá hospodárstva, obchodu, práce a spravodlivosti už pracujú na nových zákonoch, na základe ktorých bude možné udeliť víza až piatim tisícom osobám z nečlenských krajín EÚ.

V súčasnosti si prípadní imigranti musia najskôr nájsť zamestnávateľa, aby sa mohli dostať do krajiny, alebo prídu ako žiadatelia o azyl či utečenci. Technologický boom posledných rokov však spôsobil nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily. Vládny hovorca vyhlásil, že dopyt po schopných kádroch v oblasti high-tech je vysoký, no program kabinetu je zameraný tak na vysoko kvalifikovanú, ako aj na menej kvalifikovanú pracovnú silu.

Záujem Stredoeurópanov

Očakáva sa, že najviac záujemcov príde zo strednej a východnej Európy, Ázie, z oblasti Pacifiku a Afriky. Tento program by mal začať fungovať od jari budúceho roku. Namiesto spoliehania sa na zamestnávateľov, že požiadajú úrady o pracovné povolenie pre prípadného zamestnanca zo zámoria, sa teraz vláda obracia priamo na pracujúcich a ponúka im príležitosť pracovať v Írsku, vysvetlil hovorca.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Svetová ekonomika

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.