Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Kersan dvojnásobne rozšíri kapacitu výroby

01.12.1999, 08:46 | Peter Kremský | © 1999 News and Media Holding

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Firmy v SR

Výrobca sanitárnej keramiky Kersan, s.r.o., Bratislava produkuje vo svojom závode v mestskej časti Petržalka denne okolo päťsto kusov umývadiel, toaletných súprav, pisoárov a bidetov. Dopyt po produktoch v súčasnosti prevyšuje kapacitu fabriky. Kersan preto na jar budúceho roka začne výstavbu druhej výrobnej haly na voľnej ploche vo svojom areáli. Kapacita výroby sa tým približne zdvojnásobí a vytvorí sa okolo 70 nových pracovných miest. Podľa výkonného riaditeľa spoločnosti Borisa Dračku zahraniční majitelia uvažujú aj o výstavbe ďalšieho závodu na Slovensku mimo územia Bratislavy.

Spoločnosť Kersan vznikla v roku 1994 a o dva roky neskôr rozbehla výrobu v novopostavenom závode v Petržalke. Stopercentným vlastníkom Kersanu je R.A.K. Ceramics Group z Dubaja v Spojených arabských emirátoch - jeden z najväčších producentov keramických výrobkov na svete. Od svojho založenia už podnik pod vedením slovenských manažérov preinvestoval asi pol miliardy korún. Zamestnáva takmer 220 pracovníkov a v tomto roku plánuje dosiahnuť obrat okolo 200 mil. Sk, čo bude o polovicu viac ako rok predtým. Nižší obrat v prvom polroku odôvodňuje Boris Dračka zvýšením nárokov na kvalitu výrobkov, čo dokumentuje aj zavádzanie normy ISO 9002. Podnik sa tak usiluje vyhovieť nárokom stabilných veľkých odberateľov, akým je napríklad obchodný reťazec bauMax.

Na Slovensku spoločnosť predáva asi štvrtinu výroby, zvyšok exportuje. To napĺňa pôvodné zámery, s ktorými zahraniční majitelia závod zakladali. Najväčší objem exportu smeruje do susedných krajín, najmä do ČR a Rakúska, ale aj pobaltských štátov a Ruska. Ako perspektívny odbytový trh sa v poslednom období črtá Poľsko. Naopak, firme sa zatiaľ nedarí preniknúť na maďarský trh.

Priemerná mzda v robotníckych povolaniach v súčasnosti dosahuje 10- až 11-tisíc Sk. Kersan výrazne pociťuje slabú ponuku trhu pracovných síl v Bratislave, čoho dôsledkom je veľká, niekedy až 130-percentná fluktuácia. Firma to rieši vyhľadávaním pracovníkov vo vzdialenejších oblastiach, pričom im zabezpečuje ubytovanie v areáli továrne. Podľa B. Dračku sa závod bude ďalej rozrastať a otázkou ostáva len to, ako rýchlo.

Chystá sa otvorenie vlastného dizajnérskeho štúdia, čo znamená prenesenie vývoja výrobkov z Dubaja na Slovensko. Štúdio vybudujú slovenskí odborníci, ktorí v súčasnosti absolvujú prípravu v materskej firme. Kersanu vlastné vývojové centrum umožní pružnejšie reagovať na požiadavky zákazníkov. Ďalším krokom bude rozšírenie predaja o dlaždice a kachličky, vyrábané v materskej firme v SAE. V prípade, že o ne bude na trhu záujem, uvažuje sa aj o ich výrobe na Slovensku.

Spoločnosť v tomto roku pocítila vplyv zavedenia dovoznej prirážky, pretože celoročné kontrakty jej nedovoľujú zvyšovať ceny. Kersan dováža všetky vstupné suroviny - piesok, kaolín, íly a živce zo zahraničia, najmä z ČR. Aj keď na Slovensku ložiská týchto surovín sú, spracovateľský priemysel je ešte slabo rozvinutý. Tunajšie firmy nie sú podľa názoru predstaviteľov Kersanu schopné zaručiť včasnosť, spoľahlivosť a kvalitu dodávok, na ktoré je spoločnosť odkázaná. Napriek tomu podnik stále hľadá alternatívnych domácich dodávateľov. Ako uviedol B. Dračka, Kersan dokonca uvažuje vybudovať v budúcnosti na Slovensku vlastný spracovateľský závod ako zdroj kvalitných vstupných surovín.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Firmy v SR

Diskusia (0 reakcií)

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.