Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Kuriér môže použiť všetky druhy dopravných prostriedkov

01.12.1999, 08:46 | DANIELA ZVERKOVÁ

 • Tlačiť
 • 0

História prepravy dôležitých správ a dokumentov sa datuje od 16. storočia, keď si panovníci a dvorné úrady posielali rôzne listiny a dokumenty po rýchlych posloch. Za čias bývalého Rakúsko-Uhorska vydali v roku 1859 vo Viedni vyhlášku vtedajšieho ministerstva obchodu, kde sa spomína expresná preprava zásielok vo vnútornom styku monarchie. Potom sa už nijaké ďalšie prevratné zmeny v systéme prepravy dôležitých zásielok nestali. Až v posledných rokoch nastal podstatný zlom v expresnej preprave zásielok. Rozvoj kuriérnych prepráv pozná cestná, letecká a v ostatnom čase aj železničná doprava.

Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) ponúkajú rýchlu prepravu kuriérnych zásielok vo vnútroštátnej preprave a v systéme Interkuriér medzi vybranými mestami Slovenskej republiky a Českej republiky. Preprava sa realizuje vlakmi InterCity, rýchlikmi a na doplnenie ponuky aj zrýchlenými vlakmi. Na príjem a výdaj zásielok s maximálnou hmotnosťou 5 kg a cenou do 5-tis. Sk je zabezpečená nepretržitá prevádzka. Minimálny rozmer kuriérnej zásielky je 100x150 mm, maximálny 400x400x500 mm.

Zásielku možno podať na prepravu v stanici zaradenej do prepravy kuriérnych zásielok najneskôr 15 minút pred pravidelným odchodom vlaku v pokladnici na príjem batožín. Vlakové spoje, ktorými sa zásielky prepravujú, sú uvedené v každej stanici zaradenej do prepravy kuriérnych zásielok. Ide o Banskú Bystricu, Brezno, Trebišov, Galantu, Bratislavu, hl. st., Košice, Žiar nad Hronom, Levice, Liptovský Mikuláš, Lučenec, Trenčín, Poprad-Tatry, Spišskú Novú Ves, Rožňavu, Zvolen, Šurany, Žilinu, Trnavu, Margecany, Michalovce, Piešťany, Plešivec, Púchov, Ružomberok a Vrútky.

Základné prepravné je jednotné - bez ohľadu na hmotnosť a vzdialenosť. Pri preprave kuriérnych zásielok je to 50 Sk za kus, pri zásielkach Interkuriér štyri eurá za kus po území Slovenskej republiky a päť eur za kus po území Českej republiky. V tejto cene je zahrnuté aj telefonické avízo na vyzdvihnutie zásielky.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Preprava a obchod

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.