Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Liberalizácia energetického trhu Maďarska si vyžaduje zmenu legislatívy

01.12.1999, 08:46

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Firmy vo svete

Plány čiastočnej liberalizácie maďarského energetického trhu budú vyžadovať zmeny legislatívy, čo umožní zvládnuť rozširujúci sa trend podnikov vyrábať vlastnú elektrickú energiu. Generálny riaditeľ národného veľkopredajcu elektriny MVM István Bakacs uviedol, že súčasný systém nariaďuje zásobovanie odberateľov elektrickou energiou. Podľa jeho slov nový systém neobsahuje povinnosť voči zákazníkom, ktorí si v čoraz väčšej miere sami vyberajú svojho dodávateľa. Napríklad chemický podnik BorsodChem plánuje vybudovať vlastnú elektráreň s výkonom 46,9 megawattu, ktorá bude schopná pokryť jeho celkový dopyt po pare a 50 percent potrieb elektriny. Tento projekt má názov BC Eromu a zúčastňuje sa na ňom distribútor Emasz, ropná spoločnosť MOL a BorsodChem. Súčasná výroba, preprava a dodávky sú navzájom oddelené a jednotlivé elektrárne, MVM a regionálni dodávatelia energie medzi sebou uzavreli dlhodobé dohody. Všetci odberatelia tak dostávajú energiu od MVM a šesť lokálnych distribútorov plní funkciu sprostredkovateľov. Spoločnosti, ktoré spotrebujú viac než 100 GW ročne, budú môcť od 1. januára 2001 kupovať elektrickú energiu od výrobcu vlastnej voľby. To znamená, že približne 15 % spotreby bude pokrývať otvorený trh. I. Bakacz uviedol, že vytvorenie elektrárenskej burzy síce zatiaľ nebolo schválené, hoci takáto inštitúcia poskytne náhľad do vývoja cien. I. Bakacz dodáva, že liberalizácia maďarského energetického trhu taktiež prináša otázku prístupu tretej strany na distribúciu nakúpenej energie. Podľa jeho slov je otvorená aj otázka obchodovania s elektrinou v zahraničí, ktoré je v súčasnosti monopolom MVM.

  Zo servisu agentúr SITA, TASR, Reuters a od reportérov TRENDU

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Firmy vo svete

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.