Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Licenciu na Fun Rádio získali Francúzi

01.12.1999, 08:46 | Eva Babitzová

 • Tlačiť
 • 0

Minulý týždeň rozhodla Rada SR pre rozhlasové a televízne vysielanie (RRTV) o udelení licencie na vysielanie na piatich frekvenciách Fun Rádia spoločnosti Rádio, a.s., Bratislava. Založili ju majoritný vlastník súčasného prevádzkovateľa vysielania Fun Rádio, združenie, Bratislava - francúzska mediálna spoločnosť S.E.R.C., a.s., Paríž a firma Patriol, s.r.o., Bratislava. Francúzski majitelia tým splnili požiadavky RRTV na sprehľadnenie vlastníckych vzťahov a v novej spoločnosti si ponechali minoritný podiel 49 percent.

O pridelení licencie sa rozhodovalo až v druhom licenčnom konaní. RRTV pôvodne po výberovom konaní 19. októbra prijala rozhodnutie, že licenciu získala spoločnosť Media Fair, s.r.o., Bratislava, kým však vydala platné písomné rozhodnutie, do hry vstúpil Úrad finančnej polície Prezídia Policajného zboru SR. Z podkladov, ktoré poskytol licenčnej rade, vyplynulo, že finančné prostriedky, o ktorých Peter Abrahám na verejnom vypočutí tvrdil, že s nimi môže disponovať, sú viazané na účte, ku ktorému nemá dispozičné právo.

RRTV na základe týchto skutočností rozhodla o zamietnutí žiadosti spoločnosti Media Fair a o vypísaní nového konania.

Tri pôvodné projekty

Nové konanie sa uskutočnilo 26. novembra a prihlásilo sa doň sedem žiadateľov o udelenie licencie, traja pôvodní a štyri nové subjekty.

O licenciu žiadala aj spoločnosť Media Fair. Jej jediný vlastník P. Abrahám namietal voči zaujatiu predsedu RRTV Petra Juráša, ktorý pripravoval podklady pre licenčnú radu, a podľa P. Abraháma tieto podklady skresľovali skutočnosť. Žiadosť P. Abraháma o vylúčenie P. Juráša a vedú- cej Úradu RRTV Jarmily Grujbárovej z konania rada zamietla ako neodôvodnenú.

P. Abrahám na verejnom vypočutí citoval list predstaviteľa firmy Österreichische Gesellschaft für Marketing so sídlom vo Viedni Wolfganga Bachmayera, ktorý ospravedlnil svoju neúčasť a vyjadril svoju podporu projektu. Ďalej citoval Martina Šeba, bývalého riaditeľa marketingu Fun Rádia, ktorý deklaroval svoj záujem opäť nastúpiť do tejto funkcie v prípade získania licencie. Oproti pôvodnému projektu sa v novom konaní rozhodol P. Abrahám posilniť v Rádiu 1 spravodajstvo. Na vypočutí predstavil bývalého šéfredaktora spravodajstva Markízy Róberta Čulena, ktorý prezentoval nový model rádia z hľadiska spravodajstva. Okrem pravidelných správ plánovali zaviesť nepravidelné spravodajské vstupy do vysielania aj počas iných programov. P. Abrahám prezentoval iný spôsob finančného zabezpečenia svojho projektu, a to zmluvou o budúcej úverovej zmluve so Slovenskou kreditnou bankou, a.s., Bratislava.

O licenciu opätovne žiadal aj druhý spoločník súčasného prevádzkovateľa Fun Rádia - spoločnosť CWG, s.r.o., Bratislava. Od minulého konania sa zmenili majetkové pomery v tejto spoločnosti. Slovenská poisťovňa, a.s., Bratislava odkúpila od svojho spoločníka, firmy Axis media, s.r.o., Banská Bystrica časť podielov a stala sa majoritným vlastníkom CWG. (Slovenskú poisťovňu tak podiel v tejto spoločnosti stál celkovo viac ako 50 mil. Sk, ktoré podľa informácie člena RRTV Ernesta Valka zaplatila už za 49-percentný podiel Axis Medii.) Na verejnom vypočutí prezentovali v podstate nezmenený projekt Rádia Fox s dôrazom na silného partnera - Slovenskú poisťovňu.

"Chceme veriť, že Slovensko je krajina, kde všetci zahraniční investori budú veriť budúcnosti," presviedčala členov licenčnej rady zástupkyňa S.E.R.C. Véronique Caret. Spoločnosť Rádio prezentovala nezmenený projekt Fun Rádia, na ktorého formát a značku majú práva jej francúzski spolumajitelia. Hlavnými argumentmi bola silná pozícia, ktorú si toto rádio vydobylo, a roky prevádzky bez porušovania zákonov a licenčných podmienok.

Štyri nové projekty

Do licenčného konania v druhom kole vstúpili aj nové subjekty. Na otázky členov licenčnej rady, prečo sa o uvoľnené frekvencie nezaujímali už v prvom konaní, zhodne reagovali, že boli presvedčení, že licenciu získa jeden z nástupníckych subjektov.

Do licenčného konania vstúpila spoločnosť SH Classic, s.r.o., Bratislava. Jej spolumajiteľ Ľuboš Halák je od roku 1993 v súdnom spore s RRTV. Tá mu ešte pred spustením vysielania odňala licenciu na vysielanie Rádia Classic, ktorú získal v roku 1992. Ponúkol RRTV možnosť ukončenia celého sporu tým, že mu pridelí frekvencie Fun Rádia. Prezentoval projekt Fan-fan Rádia orientovaného na mladých ľudí s dôrazom na informácie a kvalitnú publicistiku.

S projektom s pracovným názvom Rádio Alfa prišla spoločnosť Torzo, s.r.o., Bratislava. Prezentovala projekt rádia s dôrazom na hudobnú dramaturgiu, pretože podľa názoru predkladateľov v slovenskom éteri chýba čisto hudobné rádio. Zástupcovia firmy Torzo plánovali financovať rádio z troch zdrojov - vlastných, príjmov z reklamy a prostredníctvom vysokého finančného vstupu silného zahraničného partnera. Konkrétne ho však na verejnom vypočutí odmietli menovať.

Do licenčného konania vstúpil ďalší bývalý riaditeľ Fun Rádia Ivan Mičko. Prezentoval projekt firmy Autopark, s.r.o., Bratislava na Sun Rádio. Na vypočutí deklarovali, že o vstup do projektu má záujem druhý najväčší francúzsky rozhlasový prevádzkovateľ (Europe 2. - pozn. TREND).

O dve z piatich uvoľne- ných frekvencií, v Žiline a Košiciach, sa uchádzalo Rádio Twist, a.s., Bratislava. Hlavným argumentom na ich pridelenie bolo podľa riaditeľa Mikuláša Čuríka vytvorenie skutočne duálneho systému rozhlasového vysielania na Slovensku, tak aby si čo najviac obyvateľov mohlo vybrať medzi dvoma spravodajskými stanicami Slovensko 1 a Rádio Twist.

Hneď po verejnom vypočutí sa uskutočnilo zasadnutie RRTV. Členovia najskôr hlasovali o tom, či budú zvažovať možnosť udelenia len časti frekvencií z celého balíka. Túto možnosť však zamietli. "Potom podrobne diskutovali o všetkých predložených projektoch. Zvíťazil projekt Rádia, a.s., piatimi hlasmi z deviatich," poveda- la pre TREND J. Grujbáro- vá.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Reklama a médiá

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.