Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Mercedes-Benz CL - špičková technika v luxusnom balení

01.12.1999, 08:46 | Jozef Prosnan | © 1999 News and Media Holding

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

TREND klub

Svoj modelový program v najvyšších trhových segmentoch zavŕšila značka s trojcípou hviezdou uvedením nového kupé Mercedes-Benz CL v dvoch verziách. Jeho autori rozvinuli ideu realizovanú v klasickej limuzíne triedy S maximálnou dávkou luxusu, sofistikovanejšou technikou a jemným nádychom športového charakteru. Vytvorili dve verzie CL 500 a špičkovú CL 600.

Podobne ako trieda S aj nové kupé prekvapuje štíhlosťou a oslňuje ešte ladnejšími líniami. Dizajn odľahčuje krátky oblúk strechy, bočné presklenie bez rámov a stredného stĺpika. Čelo s charakteristickou maskou chladiča dotvárajú (na rozdiel od limuzíny) dva páry svetlometov.

Interiér (najmä vo verzii CL 600), doslova kypiaci technickými fajnovosťami, sprístupňuje namiesto kľúča čipová karta. V kožou potiahnutých sedadlách (na objednávku aj s vnútorným vetraním) našla svoje miesto celá mechanika a elektronika ich polohovania, ako aj navijaky bezpečnostných pásov.

Multiobrysové operadlo po aktivácii spínačom masíruje chrbát vodiča, aby ho zbavilo únavy na dlhých cestách. Spríjemňuje ich aj hi-fi audiosústava integrovaná v celku s navigačným systémom a palubným telefónom. Automatická klimatizácia sa stará tiež o optimálnu vlhkosť vzduchu a umožňuje individuálne nastavenie ku každému zo štyroch sedadiel. Nechýba tempomat, v príplatkovej výbave je zase radar, ktorý stráži odstup od prekážok pred vozidlom. Nad bezpečnosťou osádky bdie šestica airbagov vrátane dvoch bočných a dvoch hlavových.

Motor sa štartuje netradičným spôsobom. Stačí stlačiť spínač na voliacej páke automatickej prevodovky. Ak práve sedíte v CL 500, "naskočí" základná pohonná jednotka - päťlitrový vidlicový osemvalec (225 kW/306 k). Za príplatok sa dá vybaviť úsporným systémom vypínania štyroch valcov. Z pokoja na stovku akceleruje za 6,5 sekundy a dosahuje maximálnu rýchlosť 250 km/h (elektronicky obmedzenú).

CL 600 má pod prednou kapotou doslova strojovňu. Vidlicový 5,8-litrový dvanásťvalec (270 kW/367 k) predstavuje absolútny vrchol vo svojej kategórii. Má tiež zabudovaný systém odpájania polovice valcov, ale už v štandardnom vyhotovení. Mercedes-Benz CL 600 dosahuje síce rovnako obmedzenú maximálnu rýchlosť na 250 km/h ako CL 500, ale aj rovnakú priemernú spotrebu 13,4l/100 km. Zato stovku zvládne už za 6,1 sekundy.

Mercedes-Benz CL 500 sa už na Slovensku predáva v cene od 4 620 000 Sk. Verzia CL 600 sa objaví pravdepodobne vo februári 2000.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika TREND klub

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.