Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Najväčší exportér služieb SR zápasí s problémami

01.12.1999, 08:46

 • Tlačiť
 • 0

Nezávislá agentúra M.E.S.A. 10 vypracovala pre združenie Česmad Slovakia Analýzu podmienok podnikania v medzinárodnej cestnej doprave na Slovensku. Z nej vyplýva, že objem devízového inkasa za cestnú dopravu vo výške asi 300 mil. USD ročne predstavuje takmer 40 percent devízových príjmov SR z dopravy. Sektor cestnej dopravy je pritom najväčším exportérom služieb na Slovensku. Výrazne tak prispieva k vyrovnanosti bilancie služieb a tlmí deficit bežného účtu platobnej bilancie.

Údaje v dokumente uvádzajú, že činnosť podnikateľských subjektov v medzinárodnej cestnej doprave v jednotlivých regiónoch predstavuje dôležitú ekonomickú aktivitu. Predstavitelia združenia sa však vyjadrili, že v budúcom roku sa očakáva zánik 25 - 30 percent subjektov podnikajúcich v medzinárodnej cestnej doprave, pretože pod vplyvom rastúceho priameho a nepriameho finančného zaťaženia nebudú schopní konkurovať zahraničným spoločnostiam. Už tento rok hospodária prepravcovia s desať- až pätnásťpercentnou stratou. Situácia sa ešte zhorší v budúcom roku, keď sa po prijatí zákonov o spotrebnej dani zvýši cena nákladnej dopravy na jeden kilometer približne o dve až tri koruny. Uviedol to na nedávnom stretnutí vyše sto členov združenia Česmad Slovakia z Banskobystrického kraja a Žilinského kraja v Banskej Bystrici generálny tajomník združenia Róbert Domček. Podľa neho, ako informovala TASR, je nevyhnutné hľadať možnosti na úľavu pre dopravcov. Vyhlásil, že ak to štát nevie zabezpečiť, dopravcovia začnú hľadať spôsoby, ako pre nich tieto neprijateľné zákony obísť. Česmad združuje asi 2000 dopravcov, pričom sektor zamestnáva približne 50-tisíc ľudí.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Preprava a obchod

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.