Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Najvážnejšia bude situácia v zariadeniach sociálnych služieb

01.12.1999, 08:46 | Eva Reiselová | © 1999 News and Media Holding

 • Tlačiť
 • 0

Rozpočet sociálnej sféry treba vidieť minimálne v dvoch rovinách. Prvá je rozpočet kapitoly Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR. "Vzhľadom na ekonomickú situáciu v spoločnosti som s ním spokojný a musíme z neho vyjsť," konštatuje minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Peter Mag- vaši.

Oveľa viac problémov vidí P. Magvaši v druhej rovine. Tú predstavujú kapitoly krajských úradov, kde je situácia mimoriadne napätá. "Napätie zvýši aj uplatňovanie príspevku na bývanie ako novej dávky štátnej sociálnej podpory od 1. januára 2000," konštatuje minister a dodáva, že podľa rôznych prepočtov sa v kapitole krajských úradov dá očakávať deficit od 1,5 do 3,5 mld. Sk. Na príspevok na bývanie je v kapitole všeobecnej pokladničnej správy vyhradených 1,7 mld. Sk.

Na dávky sociálnej pomoci, peňažné príspevky na kompenzáciu a dávky štátnej sociálnej podpory sa v návrhu rozpočtu na rok 2000 predpokladá rovnaká suma ako v tomto roku - 12,11 mld. Sk, z toho v kapitolách krajských úradov 10,31 mld. Sk.

Zo súčasného vývoja vyplácaných dávok vyplýva, že návrh rozpočtu nezodpovedá požiadavkám. Sprísnením podmienok na poskytovanie dávok sociálnej pomoci sa do skupiny poberateľov zo subjektívnych dôvodov oproti predpokladaným 30 % z celkového počtu poberateľov presunulo až 60 %. Napriek tomu dochádza k nárastu vyplácania dávok sociálnej pomoci, pretože sa zvyšuje nezamestnanosť a s ňou i počet sociálne odkázaných obyvateľov. Krajské úrady už avizujú nárast potreby finančných prostriedkov v porovnaní s rokom 1999. Ten bude závisieť od vývoja nezamestnanosti a počtu ľudí odkázaných na dávky sociálnej pomoci.

Zvyšovanie nárokov na dávky sociálnej pomoci ovplyvňujú novo definované príspevky na kompenzáciu pre občanov so zdravotným postihnutím. Tie sa deväť rokov nemenili. Napríklad príspevok na kúpu auta sa ešte v minulom roku rovnal 60-tis. Sk, zmenou legislatívy v tomto roku sa zvýšil na takmer 240-tis. Sk. "Chápem boom, ktorý po deviatich rokoch nastal, ale dúfam, že situácia sa v prvom polroku stabilizuje," hovorí P. Magvaši. Upozorňuje aj na príznaky korupcie pri uplatňovaní nárokov na kompenzáciu a v spolupráci s prednostami miestnej štátnej správy hodlá pripraviť riešenia na jej eliminovanie.

V sociálnom zabezpečení sa v rozpočte navrhuje suma o 800 mil. Sk nižšia ako v tomto roku. Predstavuje 16,65 mld. Sk. Najväčší balík z tejto sumy tvoria prídavky na deti a príplatok k prídavkom na deti v celkovej výške 9,40 mil. Sk.

Najvážnejšou sa P. Magvašimu javí situácia v zariadeniach sociálnych služieb. "To sú domovy dôchodcov, detské domovy a ďalšie zariadenia, ktoré zabezpečujú základné životné potreby. Tam by sa nemali finančné prostriedky krátiť," podčiarkuje.

Pre zariadenia sociálnych služieb sa navrhuje 4,73 mld. Sk, z toho vyše 126 mil. Sk pre neštátne subjekty. Minister práce, sociálnych vecí a rodiny chce s prednostami nájsť riešenie na získanie ďalších zdrojov. Jedným z nich je aj krátenie príspevku neštátnym subjektom, pričom P. Magvaši priznáva, že sa tým môže vytvoriť napätie v celej sociálnej sfére.

Kľúčom na riešenie nedostatku prostriedkov v sociálnej sfére je zníženie nezamestnanosti, zdôrazňuje P. Magvaši.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Hospodárstvo a financie

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.