Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Nákladná doprava je v krajinách EÚ ziskové odvetvie

01.12.1999, 08:46

 • Tlačiť
 • 0

Analýza podielu nákladnej dopravy na európskom trhu prezrádza, že takmer štyri pätiny tovaru prepravia nákladné vozidlá, viac ako desatina nákladov putuje po železnici, šesť percent prepravy sa uskutočňuje vodnou dopravou a malý zvyšok ostatnou dopravou. Na Slovensku sa viac ako 61 percent tovaru dostáva k zákazníkom po železnici, zhruba 37 percent vozia kamióny a okolo 1,5 percenta pripadá na ostatnú, najmä leteckú a vodnú dopravu. Podľa štatistických údajov nákladná doprava je v krajinách EÚ ziskové odvetvie. Hospodársky výsledok za rok 1998 potvrdzuje, že tamojší prepravcovia tovaru dosiahli obrat 66 mld. eur (2831,4 mld. Sk). Nákladná doprava v rámci EÚ zamestnáva 1,7 mil. pracovníkov a priemerné osobné náklady dosahujú 27-tis. eur na jedného pracovníka ročne. Celkový obrat sektora nákladnej dopravy je 140 mld. eur ročne. Podľa posledného zisťovania bolo v EÚ 440-tis. podnikateľov, ktorí sa venovali nákladnej doprave. V súčasnosti prechádzajú vo väčšej miere na kombinovanú prepravu tovarov, ktorá je výhodnejšia z ekologického i ekonomického hľadiska. V súčasnosti Železnice Slovenskej republiky využívajú na kombinovaný druh prepravy tovaru 1034 km tratí, ktoré sú zaradené do medzinárodných koridorov.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Preprava a obchod

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.