Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Náklady firmy na pracovnú silu výrazne ovplyvňuje odvodové zaťaženie

01.12.1999, 08:46 | Jana Janků

 • Tlačiť
 • 0

Keďže na Slovensku zatiaľ prevažuje typ rozvoja založený na vysokej požiadavke na pracovnú silu, aj mzdy predstavujú stále ešte veľký podiel v celkovej štruktúre nákladov firiem. Podľa ministerky financií SR Brigity Schmögnerovej je tento podiel odvetvovo diferencovaný - priemerne dosahuje okolo 35 - 36 percent -, a preto aj mzdová úroveň je rozdielna. Celkové náklady na pracovnú silu však nezávisia len od úrovne miezd, ale aj odvodov, ktoré podnikateľ za pracovnú silu musí odvádzať. Ide o odvody na sociálne a zdravotné poistenie, do Národného úradu práce.

Toto odvodové zaťaženie v posledných rokoch podľa ministerky financií stagnuje. V pomere k hrubému domácemu produktu v roku 1995 predstavovalo 7,58 %, v ďalšom roku 7,82 %, v roku 1997 to bolo 7,55 % a vlani 7,36 %. Vývoj naznačuje, že buď sa zhoršuje výber týchto odvodov, alebo sa znižuje ich odvádzanie. Týmto argumentom upriamila B. Schmögnerová pozornosť účastníkov konferencie nielen na požiadavku znižovania daňového zaťaženia, čo označila za oprávnené, ale aj na vysoké odvodové zaťaženie, ktoré sa zatiaľ ešte nestalo objektom vážnej kritiky. "Myslím, že je to chyba, lebo do týchto fondov odchádzajú značné zdroje," poznamenala. "Len v roku 1998 to predstavovalo spolu 52 miliárd korún. A preto nás musí zaujímať, ako sa s týmito zdrojmi aj nakladá."

Generálny riaditeľ GiTy Slovensko, a.s., Martin Stanislav Nepela pripomenul aj otázku platenia a prerozdeľovania obecných daní. "Ak chceme zvyšovať kultúru práce, máme na to možnosť predovšetkým v určitom regióne, kde sme najznámejší, hoci mnohí podnikáme na území celého Slovenska," hovorí. Zamestnávateľov možno angažovať podľa neho práve cez obecné dane, a to napríklad na kontrolnom mechanizme, pretože na regionálnej úrovni sú oveľa viditeľnejšie všetky také záležitosti, ako je napríklad práca načierno, ako a na čo kto využíva práceneschopnosť.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Téma týždňa - pracovná sila na slovensku

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.