Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Napriek perspektívam nie je financovanie rozšírenia výroby VSŽ-U.S.Steel stále vyriešené

01.12.1999, 08:46 | Gabriel Beer | © 1999 News and Media Holding

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Firmy v SR

Predstavitelia spoločnosti VSŽ-U.S.Steel, s.r.o., Košice oznámili, že budú pokračovať v projekte rozšírenia sortimentu a kapacity výroby pocínovaných plechov pre obalový priemysel. Projekt je pozastavený od konca minulého roka v dôsledku finančných problémoch VSŽ, a.s., Košice, ktoré ako päťdesiatpercentný majiteľ spoločného podniku mali zabezpečiť ručenie za polovicu úveru na rozšírenie. Ručenie VSŽ za úver však nechcela akceptovať žiadna banka. Výroba sa mala pôvodne rozšíriť už koncom tohto roka. Je predpoklad, že rozšírenie sortimentu najmä o veľmi tenké, dvojito valcované plechy s minimálnou hrúbkou až 0,14 mm sa podarí realizovať už koncom budúceho roka.

Napriek tomu, že už stojí rozostavaná nová výrobná hala a výrobca technológie - talianska spoločnosť Daniel potrebné zariadenia už takmer dokončil (mali by zvýšiť kapacitu výroby zo súčasných 140-tisíc ton ročne na 340- -tisíc ton), nie je jasné, kedy sa projekt dokončí. Ide najmä o výstavbu novej pocínovacej linky a kontinuálnej žíhacej linky.

"Rokovania s bankami boli rýchle, ale po finančných problémoch VSŽ sa banky rozhodli v projekte nepokračovať. Hľadali sme iné možnosti, napríklad dodávateľský úver, ale neboli sme zatiaľ úspešní," hovorí riaditeľ VSŽ- -U.S.Steel Anton Jura. Na dokončenie projektu treba totiž popri 65 mil. USD (vyše 2,7 mld. Sk) poskytnutých spoločnosťou U.S.Steel ako vstup do spoločného podniku ďalších asi 60 mil. USD (vyše 2,5 mil. Sk). "Financovanie na dokončenie projektu ešte stále nie je doriešené," hovorí A. Jura. Pôvodne sa predpokladala návratnosť projektu za päť-šesť rokov. Návratnosť sa však predĺži nielen v dôsledku oneskorenia nábehu projektu, ale aj tohtoročného prepadu cien obalových plechov o 10 až 13 %. "Obaja akcionári sa zhodli na tom, že sa darí napĺňať zámer spoločného podniku. Na jar tohto roku sme si dali spracovať marketingovú štúdiu nezávislou londýnskou agentúrou, ktorá nám potvrdila, že trh obalových plechov sa vyvíja, má perspektívu rásť. O trh však budeme musieť zápasiť," pripomína A. Jura.

Na budúci rok sa v októbri a novembri ráta s približne šesťtýždňovou odstávkou a modernizáciou dvojstolicového tandemu. Potom bude môcť spoločnosť dodávať na trh väčší sortiment obalových plechov. Modernizácia sa má hradiť z vlastných prostriedkov a prostriedkov, ktoré spoločník z USA vložil do firmy.

Spoločnosť, ktorá začala vyrábať iba v marci minulého roka, vyrobila vlani 114,629 tony upraveného plechu. Za prvých desať mesiacov vyrobila 105,171 tisíca ton pocínovaného plechu a za toto obdobie mala tržby za vlastné výrobky 2,67 mld. Sk. Na export ide 90 % produkcie - najmä na trhy Poľska, Maďarska, Slovinska, Ukrajiny, Rakúska, Talianska a na baltické a balkánske teritóriá. Manažéri firmy sú presvedčení, že budú vedieť na trhu, na ktorom je veľká konkurencia západoeurópskych výrobcov, predať ďalších 200-tisíc ton, o ktoré stúpne kapacita. Spoločnosť by tak mohla dosiahnuť ročné tržby asi 7 mld. Sk.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Firmy v SR

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.