Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Národná banka monitoruje vývoj v AG Banke

01.12.1999, 08:46 | TREND

 • Tlačiť
 • 0

AG Banka, a.s., Nitra a jej pobočky vykonávajú normálnu bankovú činnosť. Národná banka Slovenska (NBS) ju však vzhľadom na určité problémy, ktorých pôvod je aj v prevzatí záväzkov z Agrobanky, podrob-ne monitoruje. V prípade nutnosti prijme príslušné opatrenia, avšak tak, aby neboli poškodené záujmy veriteľov, vyjadril sa minulý týždeň pre agentúru TASR guvernér NBS Marián Jusko.

Agentúra SITA priniesla minulý týždeň vyjadrenie hovorcu NBS Jána Ondu, podľa ktorého nie je momentálna situácia v AG Banke príliš uspokojivá a v prípade, že nedôjde k jej zlepšeniu, bude NBS zvažovať rôzne alternatívy postupu.

Informácie o zhoršujúcej sa situácii potvrdil pre minulotýždňové vydanie TRENDU riaditeľ úseku bankového dohľadu NBS Tibor Kašiak. "Z údajov k 30. septembru vidíme, že výsledky sa zhoršujú. Ak sa to potvrdí aj ku koncu roka, budeme musieť konať," povedal na adresu AG Banky T. Kašiak. "Zvažujeme všetky varianty vrátane odobratia bankovej licencie," spresnil pre TREND riaditeľ odboru dohliadok na diaľku NBS Ján Tencer.

AG Banka v tlačovom vyhlásení odmietla vyjadrenia pracovníkov bankového dohľadu NBS, ktoré sú podľa predstaviteľov banky v ostrom rozpore s obsahom rokovaní na úrovni guvernéra NBS so zástupcami predstavenstva a dozornej rady banky. "V rámci rokovaní s centrálnou bankou zástupcovia AG Banky prezentovali očakávané výsledky roku 1999 na úrovni kladného hospodárskeho výsledku spolu so splnením pravidiel obozretného podnikania bánk stanoveného opatreniami NBS," uvádza sa vo vyhlásení.

Problémy v banke potvrdila nedávno aj ministerka financií SR Brigita Schmögnerová. Investičný fond PSIPS, a.s., Banská Bystrica, ktorý je v nútenej správe, prakticky nemôže získať z AG Banky všetky svoje prostriedky. Generálny riaditeľ AG Banky Peter Jaďuď problémy s likviditou popiera. Dodal, že z prostriedkov Investičného fondu PSIPS banka splatila asi šestinu.

Finančnú situáciu AG Banky zaťažujú stratové aktíva, ktoré kúpila od federálnej Agrobanky. Tá je už v súčasnosti v likvidácii a AG Banka si od nej vymáha náhradu škody súdnou cestou. Riaditeľ vidí vysokú pravdepodobnosť splatenia tejto pohľadávky, uviedla agentúra SITA.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Banky a poisťovne

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.