Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Nesplavnený Dunaj obmedzuje aj cestovný ruch

01.12.1999, 08:46 | ZUZANA ŠIMKOVÁ

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Cestovanie

V Bukurešti sa koncom októbra zišli účastníci 28. generálneho zhromaždenia organizácie Die Donau. Ide o najstaršie medzinárodné spoločenstvo v Európe a zaoberá sa propagáciou cestovného ruchu. Združuje krajiny západnej i východnej Európy vrátane Slovenska.

Na zasadnutí bol v centre pozornosti popri aktivitách spoločenstva najmä problém nesplavnosti Dunaja. Hlavný plavebný kanál v blízkosti Nového Sadu je zatarasený potopenými troskami troch mestských mostov, ktoré pôvodne viedli cez Dunaj. Je to jeden z dôsledkov 78 dní trvajúceho bombardovania bývalej Juhoslávie leteckými silami NATO. Pokrivené oceľové nosníky a obrovské betónové platne brzdia obchodnú dopravu pozdĺž najdlhšej európskej riečnej cesty. Navyše, v dôsledku poškodenia druhej najväčšej srbskej ropnej rafinérie vytieklo do Dunaja viac ako 70- -tisíc ton ropných produktov, čím sa do popredia dostalo aj nebezpečenstvo znečistenia podzemných vôd a následné ohrozenie zásobovania oblasti pitnou vodou.

Pred vojnou bol Nový Sad dôležitým dopravným uzlom na prepravu nerastných surovín z Čierneho mora a spotrebného tovaru z Nemecka na trhy v krajinách juhovýchodnej Európy. V súčasnosti stojí doprava cez Dunaj takmer na mŕtvom bode.

Daný stav má nepriaznivý dosah na podunajské štáty, ktoré utrpeli rozsiahle škody v hospodárstve a cestovnom ruchu. Preto sa členovia organizácie Die Donau prijal rezolúciu, v ktorej sa okrem iného uvádza: "Obraciame sa s prosbou o zabezpečenie plynulej dopravy na Dunaji na medzinárodné spoločenstvo štátov a všetky kompetentné organizácie v snahe zamedziť ďalšiemu utrpeniu štátov ležiacich na dolnom toku Dunaja, aby Dunaj znovu mohol plniť svoju historickú úlohu spojovateľa ľudí a národov. Len vtedy môže cestovný ruch v bývalých socialistických podunajských štátoch plne prispieť k tvorbe ich blahobytu, čo má veľký význam nielen pre cestovný ruch, ale predovšetkým pre celkové hospodárstvo."

V Bukurešti bol za prezidenta združenia Die Donau opätovne zvolený Rakúšan profesor Gerhard Skoff z Casinos Austria. Členkou predsedníctva sa stala aj Magdaléna Grellnethová zo sekcie cestovného ruchu Ministerstva hospodárstva SR.

Autorka je pracovníčkou sekcie cestovného ruchu Ministerstva hospodárstva SR.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Cestovanie

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.