Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Noví majitelia sa pokúšajú vzkriesiť bývalé Hontianske strojárne

01.12.1999, 08:46 | Gabriel Beer | © 1999 News and Media Holding

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Firmy v SR

Novým majiteľom bývalých Hontianskych strojární, a.s., Krupina sa po konkurze začiatkom tohto roka stala spoločnosť Willing Industry (WI), a.s., Krupina. Spoločnosť prebrali v marci očistenú od akýchkoľvek záväzkov voči bankám, poisťovniam či ďalším veriteľom.

Hontianske strojárne sa stratili zo slovenského trhu univerzálnych čelných nakladačov a ich miesto rýchlo zaplnila konkurencia. Willing Industry tak vyváža najmä do Čiech, kde predávajú približne 80 % produkcie. Strojárne sa uchytili aj v Maďarsku, zlepšuje sa predaj do Ruska. Firma sa pokúša aj o predaj do Poľska, kde však prepad trhu cítiť podobne ako na Slovensku. Pred podpisom sú prvé dodávky do Chorvátska. "Zatiaľ chceme získať predovšetkým klasické trhy, kde slovenské nakladače poznajú z minulosti. Západná Európa sa nám javí ako príliš konkurenčné prostredie, aj keď kvalitou a cenou sú naše nakladače prinajmenšom porovnateľné," hovorí Július Mokoš, generálny riaditeľ Willing Industry, ktorý v minulosti, aj s väčšou časťou vrcholového vedenia spoločnosti, pôsobil v Podpolianskych strojárňach, a.s., Detva.

Slabí domáci dodávatelia

WI po svojom marcovom vstupe do strojární predal za mesiac iba šesť nakladačov, ktoré sú rozhodujúcim výrobným programom. V ďalšom mesiaci predaj zdvojnásobil a je predpoklad, že do konca roka sa k zákazníkom dostane už 250 nakladačov.

Pri štarte vykázala spoločnosť stratu, no postupne ju znižuje. Za mesiac september vykázala už zisk 990-tisíc Sk. Po štartovacej strate je však predpoklad, že celý rok, pri tržbách asi 250 mil. Sk, skončí v červených číslach. "Naše prognózy naznačujú, že budúci rok môžeme očakávať zisk na úrovni 10 mil. Sk a predaj asi 400 nakladačov. Vyžiada si to však ďalšie investície a reštrukturalizáciu zamestnanosti vo firme. Ani nie tak znižovanie ako zmenu profesijnej skladby," tvrdí J. Mokoš.

Krupinskí strojári chcú na budúci rok spustiť do sériovej výroby nové typy čelných nakladačov, ktoré by mali mať jednoduchšiu obsluhu a menej náročný servis. Slovenská armáda testuje aj ťahače lietadiel Talet. WI má však problém nájsť dostatok dodávateľov komponentov, ktorí by spĺňali ich predstavy. Mnohé strojárske dielce musia nakupovať v zahraničí, s dovoznou prirážkou, clom i rozdielom kurzov mien. Takto firma stráca výhody lacnejšieho producenta a dostáva sa na úroveň konkurencie.

Problémy s úvermi

Napriek tomu, že WI je výrazne proexportne orientovaný a má prísľub Eximbanky na výhodnejší úver, nevie sa k týmto finančným zdrojom dostať. Žiadna komerčná banka spolupracujúca s Eximbankou zatiaľ nechce prevziať na seba túto transakciu. Podľa predpokladov vedenia spoločnosti je nechuť bánk zapríčinená tým, že sa popálili s inými spoločnosťami zo strojárskeho priemyslu. Navyše, majú zlé skúsenosti s predchádzajúcimi Hontianskymi strojárňami, keď sa pri konkurze na splatenie úverov už nedostalo.

V súčasnosti má WI jediný úver na prevádzku vo výške 40 mil. Sk z Devín banky, a.s., Bratislava. Banky zatiaľ nechcú poskytovať úvery ani na také projekty, ako je odmínovací komplex Božena. Je predpoklad, že v budúcom roku by mohli vyviezť viac ako desať kusov týchto komplexov. Niektoré banky však majú vo svojich kódexoch, že nebudú financovať špeciálnu techniku a Božena je napriek svojmu zameraniu zaradená medzi zariadenia, na ktoré treba rovnaké licenčné povolenia ako pri vývoze zbraní.

Aj keď v Krupine tvrdia, že záchranné koleso sa hádže firmám až vtedy, keď ohlasujú masové prepúšťanie, ľutujú, že štát nedokázal podporiť domácich výrobcov stavebných strojov pri veľkých štátnych zákazkách, akými boli napríklad diaľnice. "Domáce stavebné firmy by mali byť zainteresované napríklad výhodnejšími úrokmi pri úveroch na nákup slovenských strojov," hovorí J. Mokoš a zároveň kritizuje postup bývalého vedenia DMD Holdingu, ktorému sa nepodarilo pri výstavbe diaľnic pretlačiť slovenské firmy. Napriek tomu, že sa proklamoval synergický efekt, ktorým sa mal dosiahnuť pri výstavbe diaľnic, aj podpora strojárstva. Žiadna slovenská firma však nevie konkurovať svetovým výrobcom stavebných strojov pri platobných podmienkach, odkladoch splátok, výhodnými dlhodobými úvermi s nízkou úrokovou sadzbou.

WI začína rokovať o spolupráci so zahraničnými firmami s perspektívou vstupu do podniku zvýšením základného imania. Spoločnosť zatiaľ využíva kapacity asi na 75 %, z čoho nakladače tvoria asi 60 %. Zahraničný partner by mal priniesť ďalšiu výrobu. Vedenie firmy zatiaľ nechce uviesť žiadneho z potenciálnych možným partnerov s odkazom, že rokovania sú ešte len na začiatku.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Firmy v SR

Diskusia (0 reakcií)

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.