Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Nulové riešenie treba ešte vynulovať doma

01.12.1999, 08:46 | Juraj Mašláni | © 1999 News and Media Holding

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Názory

Na podpisoch premiérov Slovenska a Česka Mikuláša Dzurindu a Miloša Zemana pod medzištátnou zmluvou o ukončení delenia majetku bývalej federácie ešte ani neuschol atrament, už sa v českej tlači objavili príspevky spochybňujúce jej výhodnosť pre ČR.

Nie div. Odpustenie pohľadávky 25 miliárd korún voči Slovensku z delenia bilancie bývalej Štátnej banky česko-slovenskej je to, čo dnes môže bezprostredne vidieť český občan. Navyše, bezprostredne viditeľné odpustky slovenskej strany sú účtovne nižšie. To, čo dnes ešte nemožno vidieť, sú obojstranné výhody vyplývajúce z komplexného riešenia, ktoré sa prejavia v budúcnosti. Politická zmluva, ktorú minulý týždeň podpísali slovenský a český premiér, je pre obe krajiny z dlhodobého hľadiska výhodná.

Nulový variant M. Dzurindu a M. Zemana spočíva v hrubej čiare za minulosťou. K presunu reálnych hodnôt medzi krajinami dôjde len v prípade zadržiavaného slovenského zlata a výmeny akcií Komerčnej banky (KB) za akcie Všeobecnej úverovej banky (VÚB). Vzájomné "odpustky" si budú musieť strany vynulovať doma vo vlastnej réžii. Česká národná banka vykryje stratu 25 mld. Sk sčasti z opravných položiek, ktoré si na to vytvorila, o zostávajúcich 10 mld. Kč bude ešte intenzívne rokovať s Ministerstvom financií ČR a českou vládou. Slovenská strana svojpomocne vykryje stratu dve miliardy korún, ktorá vznikne Fondu národného majetku SR z výmeny drahšieho balíka akcií KB za lacnejšie akcie VÚB.

Kým ratifikácia zmluvy v slovenskom parlamente prebehne zrejme hladko, v Česku výsledok ťažko predpovedať. Vládni predstavitelia budú musieť trpezlivo argumentovať, prečo je zmluva pre ČR výhodná. Pri vyrovnávaní účtovne nevyvážených predstáv českých poslancov pritom možno paradoxne prezradia, čo Česku odpustila slovenská strana. Čo-to už naznačil vicepremiér a minister financií ČR Pavel Mertlík, obhajujúc pred novinármi zmluvu deň po jej podpise. Podľa neho odpustenie sa okrem Českej národnej banky týka aj pohľadávok "medzi radom úradov". Na strane Slovenska išlo o pohľadávky za zhruba šesť miliárd korún, na strane Česka len približne o 1,5 miliardy Kč.

Sedem rokov majetkových sporov dostatočne jasne ukázalo, že účtovnícky princíp nevedie k ich ukončeniu. Navyše, už pri vzniku dvoch samostatných štátov bolo zrejmé, že z dlhodobého hľadiska najcennejšie veci sú nedeliteľné. Ide napríklad o archívy, múzeá, unikátne zbierky, knižnice, know-how. Rovnako nedeliteľné sú, ako povedal M. Dzurinda, politická dôvera, dobré renomé či skvelý precedens.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Názory

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.