Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Objem prepravy tovarov zodpovedá stavu hospodárstva

01.12.1999, 08:46 | DANIELA ZVERKOVÁ

 • Tlačiť
 • 0

Z údajov Štatistického úradu SR vyplýva, že viac ako 61 percent tovaru putuje k zákazníkom po železnici, zhruba 37 percent vozia kamióny a okolo 1,5 percenta pripadá na ostatnú, najmä leteckú a vodnú dopravu. V porovnaní s rokom 1995 stratili železnice tri percentá z celkového prepravovaného objemu. Tie pribudli v cestnej doprave a týkajú sa najmä prepravy na kratšie vzdialenosti.

Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) vlani prepravili zhruba 56,6 mil. ton tovaru, pričom plán bol 60,1 mil. ton. Podľa hovorcu ŽSR Miloša Čikovského mali železnice v roku 1999 prepraviť 55,4 mil. ton, čo znamená plánovaný medziročný pokles o osem percent. Pritom za desať mesiacov roku 1999 prepravili ŽSR len okolo 40,1 mil. ton, čo je v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka (47,9 mil. ton) pokles o 7,8 mil. ton a oproti plánu menej zhruba o 5,4 mil. ton.

Za hlavné príčiny poklesu objemu prepravy možno podľa M. Čikovského považovať recesiu v národnom hospodárstve Slovenskej republiky, čo má značný vplyv hlavne na vnútroštátnu prepravu. Pri tvorbe plánu sa totiž rátalo so zvýšením prác v stavebníctve, ale stavebníctvo stagnovalo.

Objem prepravy ovplyvnila aj stagnácia hutníctva v okolitých krajinách, ktorá sa prejavila v dovoze surovín pre VSŽ, a.s., Košice, základných hutníckych surovín pre české hutnícke podniky a vo vývoze dolomitov do ČR. Zníženie výroby železa malo dosah aj na prepravu finálnych výrobkov kovov.

Okrem toho na objem prepravy negatívne vplývala neúroda obilia v roku 1998, čo zasiahlo vývoz a tranzit obilnín do Poľska. Navyše, pokračovaním plynofikácie dochádza ku každoročnému poklesu dovozu uhlia hlavne z ČR.

Na základe prieskumu trhu v jednotlivých regiónoch Slovenska možno v roku 2000 rátať s novovznikajúcimi prepravami. V oblasti Košíc ide predovšetkým o kusový sadrovec z náleziska v Tepličke (15 km od Rudňan). Želba, a.s., Spišská Nová Ves bude sadrovec spracovávať drvičmi na sypký piesok a prepravovať ho železničnými výsypnými vozňami. Predpoklad plánovaného objemu na rok 2000 je zhruba 70-tis. ton ročne. Odberateľmi budú cementárne na Slovensku. Ak bude pokračovať výstavba diaľnic, z náleziska v Kvetnici sa ročne prepraví 20-tis. ton štrku.

Priemyselný minerál mastenec sa ťaží v Gemerskej Polome. Po železnici ho bude prepravovať firma Rozmin, s.r.o., Rožňava v otvorených i zatvorených vozňoch do Rakúska, Nemecka, Talianska a Švajčiarska. Počíta sa s prepravou 20- až 30- tis. ton ročne na dlhodobú prepravu desať rokov a viac. Soľ z náleziska v Zbudzi v košickom regióne v objeme zhruba 20-tis. ton ročne sa bude vyvážať do Maďarska a Českej republiky.

Zo zvolenského regiónu sa v roku 2000 zníži preprava chemického tovaru o zhruba 60-tis. ton, pretože sa končí využívanie skladových zásob ako štátnych hmotných rezerv. Vývoz dreva zostane na úrovni tohto roku len v prípade, že železnice dokážu uspokojiť požiadavky zákazníka na ložný priestor v reálnom čase. Situáciu komplikuje vyťaženie polomu a likvidácia firiem na Horehroní, ako aj zredukovanie vývozných licencií.

V žilinskom regióne možno v zmysle obchodnej politiky ŽSR rátať len s nárastom vývozu dreva, ktorý bude závisieť od limitu vývozných licencií. Pokles sa očakáva vo vnútroštátnej preprave a v dovoze uhlia, ostatné komodity by mali zostať bez zmien.

Región Bratislava tiež zníži prepravu stavebnín a chemických komodít. Napríklad Slovnaft, a.s., Bratislava na základe menšieho odbytu zníži prepravu v roku 2000 o zhruba 400-tis. ton. Duslo, a.s., Šaľa zníži pre platobnú neschopnosť odberateľov prepravu hnojív. "Prechodné zvýšenie dovozu železnej rudy, ktoré v roku 1999 spôsobila nepriechodnosť Dunaja na území bývalej Juhoslávie, môže, ale nemusí pokračovať," konštatuje sa v pláne ŽSR na rok 2000.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Preprava a obchod

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.