Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Okruh uchádzačov o ST sa začína kryštalizovať

01.12.1999, 08:46 | Jozef Andacký | © 1999 News and Media Holding

 • Tlačiť
 • 0

Ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií (MDPT) SR vo štvrtok minulého týždňa zverejnilo formou inzerátu v denníkoch Financial Times, Hospodársky denník a Národná obroda záujem predať 51 percent Slovenských telekomunikácií (ST), a.s., Bratislava strategickému investorovi.

Slovenská vláda o zámere privatizovať ST rozhodla už 28. októbra. Minister dopravy, pôšt a telekomunikácií Jozef Macejko vtedy povedal, že inzerát uverejnia do desiatich dní. Nestalo sa tak, pretože MDPT SR podľa J. Macejka čakalo na právny rozbor. Ten potvrdil, že vyhlásenie tendra nie je v rozpore s predbežným opatrením, ktorým Okresný súd Bratislava I zablokoval nakladanie s akciami ST. Stalo sa tak v súvislosti so sporným vypnutím vysielania rakúskeho rádia CD International za predchádzajúcej vlády.

Plán privatizácie ST musí podľa zákona o strategických podnikoch prerokovať Národná rada (NR) SR. Ide o čisto formálnu povinnosť, pretože prípadné pripomienky parlamentu vláda môže, ale nemusí akceptovať. Do 25. novembra plán prerokoval len výbor pre správu a privatizáciu národného majetku NR SR.

Termín ukončenia výberu je neistý

Termín vyhlásenia a ukončenia verejného výberového konania sa z rôznych dôvodov už niekoľkokrát posúval. Podľa terajšieho plánu by malo byť meno strategického partnera a suma, ktorú za 51-percentný podiel v ST zaplatí, známe do konca marca 2000.

Podľa niektorých odborníkov však tento termín nebude možné dodržať. J. Macejko k tomu pre reláciu Trendy v telekomunikáciách, ktorú odvysiela Slovenská televízia v stredu 1. decembra, povedal: "Urobíme všetko pre to, aby sa termínpodarilo dodržať. No myslím si, že ak sa [proces výberu strategického partnera] predĺži o niekoľko týždňov, nebude to až taká tragédia."

Manažér aktívnych operácií v spoločnosti Slávia Capital, o.c.p., a.s., Bratislava Viktor Levkanič sa nazdáva, že investori zdržanie nevnímajú negatívne, ak je jeho dôvod racionálny. Slávia Capital patrí do konzorcia poradcov vlády na výber strategického partnera pre ST, ktoré vedie Deutsche Bank.

Jeho názor potvrdzuje aj Peter W. Chevalier, manažér pre akvizície a fúzie v holandskej spoločnosti KPN Royal Dutch Telecom, ktorá patrí medzi vážnych záujemcov o vstup do ST. Podľa P. W. Chevaliera KPN vníma zmenu zámeru predať namiesto pôvodných 34 percent až 51 percent akcií ST ako dôkaz, že slovenská vláda vie napredovať.

Podľa inzerátu sa do výberového konania o vstup do ST môže prihlásiť záujemca, ktorý prevádzkuje pevnú telekomunikačnú sieť s viac ako dvoma miliónmi účastníkov a v roku 1998 dosiahol na jednu linku výnosy vyššie ako 400 USD (16 400 Sk). Pre zaujímavosť, v slovenskej verzii inzerátu MDPT SR urobilo chybu - namiesto 400 USD výnosov požaduje 400 USD zisku. To podľa V. Levkaniča nespĺňa žiadna telekomunikačná spoločnosť.

Na otázku ohľadne termínu uzávierky prihlášok do tendra predstavitelia ministerstva i poradcu odpovedajú, že záujemcovia sa termín dozvedia, keď si do londýnskej pobočky Deutsche Bank prídu po súťažné podklady. Podľa neoficiálnych informácií sa ráta s koncom januára 2000.

Ústretové gestá záujemcov

Okrem KPN predbežný záujem o vstup do ST vyjadrila aj nórsko-švédska spoločnosť Telenor-Telia a francúzsky France Telecom.

Predstavitelia KPN sa minulý týždeň zúčastnili na rokovaní štátnych tajomníkov Ľudovíta Macháčka (MDPT SR) a Monique de Vriesovej (Ministerstvo dopravy, verejných prác a vodného hospodárstva Holandského kráľovstva). Holandská vláda pri tejto príležitosti darovala Telekomunikačnému úradu SR systém na správu frekvenčného pásma a prisľúbila financovať školenia pre 12 manažérov Slovenskej pošty, š.p., Banská Bystrica.

Poradcom KPN na vstup do ST je banka Credit Suisse First Boston. Podľa P. Chevaliera to v súčasnosti vyzerá tak, že do súťaže pôjde KPN samostatne. V privatizácii českého SPT Telecomu, a.s., Praha uspel v konzorciu TelSource so švajčiarskym Swisscomom.

Zámer postupovať samostatne prezentoval aj Telenor-Telia. Túto spoločnosť len nedávno vytvorenú z národných operátorov Nórska a Švédska na Slovensku zastupuje Telenor Slovakia, s.r.o., Bratislava. Ten sa v minulosti neúspešne uchádzal o udelenie licencií na prevádzkovanie siete mobilných telefónov GSM 900 i GSM 1800.

Minulý týždeň riaditeľ slovenského Telenoru Are Mathisen prisľúbil, že v rámci projektu Infovek bezplatne pripoja do internetu zatiaľ presne nešpecifikovaný počet základných a stredných škôl. Telenor patrí po akvizícii Netlabu Plus, s.r.o., Bratislava medzi najväčších poskytovateľov pripojenia do internetu v SR.

Možnosti na podobné gesto má aj KPN, pretože prostredníctvom americkej spoločnosti Euroweb International, ktorú kúpil len pred dvomi týždňami, ovláda troch veľkých slovenských poskytovateľov pripojenia do internetu (EUnet Slovakia, s.r.o., Bratislava, Global Network Services, a.s., Bratislava a Dodo, s.r.o., Košice).

Nehovoriť o cene

Záujem France Telecom zúčastniť sa na súťaži o podiel v ST TRENDU potvrdil Bruno Duthoit - bývalý riaditeľ Globtelu GSM, a.s., Bratislava, v ktorom France Telecom Mobile International vlastní 25-percentný podiel. Francúzsky národný operátor sa v súčasnosti angažuje v privatizácii spoločnosti Telekomunikacja Polska SA. Podľa B. Duthoita postúpil do užšieho kola výberu strategického partnera, pričom vyhlásenie výsledku sa očakáva do konca februára 2000.

Podľa informácií TRENDU predbežný záujem o vstup do ST prejavili aj nemecký Deutsche Telekom a dánsky Tele Danmark, oficiálne to však zatiaľ nepotvrdili.

Na odporúčanie poradcov ministerstvo ani ST nebudú zverejňovať odhady sumy, ktorú by mal strategický in- vestor za podiel v ST zaplatiť. "Je veľmi nedobré, keď v tomto štádiu zaznievajú nejaké cenové ponuky, [...] lebo to potom evokuje ponuku na nižšej úrovni," domnieva sa generálny riaditeľ ST Emil Hubi-nák.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Info-komunikačné technológie

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.