Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Philipp Holzmann zachránený v poslednej minúte

01.12.1999, 08:46 | PETER RIVAL

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Firmy vo svete

Za prítomnosti kancelára Gerharda Schrödera, zástupcov bánk a vedenia koncernu Philipp Holzmann sa zainteresovaní politici a manažéri uplynulý týždeň snažili zachrániť druhý najväčší nemecký stavebný podnik pred definitívnym bankrotom. Koncern Philipp Holzmann, ktorý len na území Nemecka zamestnáva 17-tisíc osôb a spolu so subdodávateľmi garantuje prácu 60- -tisíc pracovníkom, je už niekoľko rokov vo finančnej kríze. Jej vyvrcholením bolo ohlásenie platobnej neschopnosti.

Koncern Philipp Holzmann existuje už vyše 150 rokov a má dobrú reputáciu v Nemecku i zahraničí. Jeho ročný obrat predstavuje 12 miliárd DEM. Pre vysokú zadlženosť, ktorú spôsobila neschopnosť a nekontrolovateľnosť vedenia, sa dlhy firmy vyšplhali do výšky tri a pol miliardy DEM. Veriteľmi koncernu sú veľké nemecké banky, medzi nimi aj najväčší peňažný inštitút krajiny Deutsche Bank.

Napriek výzvam politikov odmietali do polovice uplynulého týždňa takmer všetky banky svoju morálnu i faktickú zodpovednosť a až pod narastajúcim tlakom verejnosti a politikov prišli 23. novembra s preklenovacím úverom 100 miliónov DEM (vyše 2,2 mld. Sk), ktorý má zabezpečiť vyplatenie miezd a účtov v najbližších dňoch. Na svoju obranu uvádzali, že doterajšie koncepcie sanácie nevyhovujú ich predstavám o záchrane podniku.

Solidárni zamestnanci bánk

Oveľa pružnejšie reagovali zamestnanci bánk, ktorí sa spontánne vzdali šiestich percent svojich miezd a platov a ponúkli bezplatné predĺženie pracovného času z doterajších 39 hodín týždenne na 43 hodín. To je v novších nemeckých dejinách ojedinelý precedens, ktorý prináša novú kvalitu do rokovaní o záchrane podniku, pretože núti aj banky k ústupkom, do ktorých sa im veľmi nechce.

Krach podniku Philipp Holzmann má niekoľko príčin, z toho prinajmenšom dve idú na konto vedenia. Pri sanácii sa totiž vedenie spoliehalo na externých spolupracovníkov a nevyvinulo vlastnú koncepciu. Navyše, vedenie firmy zaviedlo na nemeckej stavebnej scéne pomery, ktoré nezodpovedali serióznemu prístupu. Na svoje stavby v Berlíne a inde oficiálne nasadzovali pracovníkov zo zahraničia, ktorí boli zamestnancami dcérskych firiem mimo územia Nemecka, a tým vyplácali nižšie mzdy. Koncern tým legálne získaval náskok a vytlačil z trhu menšie a stredné firmy, ktoré si nemohli dovoliť tento trik a museli platiť plné mzdy podľa nemeckých predpisov.

Zlyhal dozor

Dozorné orgány, ktoré majú za povinnosť sledovať činnosť im zverených firiem, v prípade koncernu Philipp Holzmann totálne zlyhali. Keďže v nich sedeli aj zástupcovia bánk, majú peňažné inštitúty spoluzodpovednosť za tento stav. Najväčším veriteľom firmy je Deutsche Bank. Tento peňažný inštitút stratil vo verejnosti na prestíži, lebo je to už druhý prípad, pri ktorom kontrola banky nesplnila očakávania.

K čiernym stránkam koncernu Philipp Holzmann patria roky hitlerovského Nemecka. Firma zamestnávala rad zahraničných robotníkov, ktorí boli nasadení v Nemecku na nútených prácach. Spolu s inými firmami sa Philipp Holzmann podieľal na stavbe Hitlerovej rezidencie pri Salzburgu, ako aj na stavbe koncentračných táborov Buchenwald a Osvienčim. Dnes nemá peniaze na odškodnenie násilne odvlečených obetí ani prostriedky na vyplatenie vlastných zamestnancov. Je zaujímavé, že 30 rokov bol na čele jeho správnej rady dlhoročný šéf Deutsche Bank Hermann Josef Abs.

Nemecká burza vo Frankfurte reagovala najskôr na platobnú neschopnosť koncernu nárastom kurzu akcií iných stavebných spoločností. V ďalších dňoch sa kurz akcie Philipp Holzmann pohyboval v značne širokom rozpätí podľa toho, čo sa od sanačných rokovaní očakávalo, pričom skoky predstavovali až sto percent.

Niet porazených

Definitívny prelom a záchranu v hodine dvanástej priniesli rokovania 24. novembra, keď pred hlavným sídlom firmy kancelár Gerhard Schröder oznámil, že sa politikom, odborárom, manažmentu a zástupcom 27 veriteľských bánk podarilo nájsť východisko zo situácie a zachrániť chorľavejúci koncern. Podrobnosti záchranného plánu neoznámili, lebo ide o háklivú záležitosť: štátny úver by sa mohol vysvetľovať ako subvencie a na to treba súhlas EÚ. V dnešnej situácii však treba rýchle konať a niet času na dlhé konania. Možno však vychádzať z toho, že hlavnú záťaž ponesie 27 veriteľských bánk, štát sa bude podieľať garanciami Úverového ústavu pre znovuvýstavbu a v neposlednej miere pomôže aj mesto Frankfurt a hesenská krajinská vláda.

Kancelár G. Schröder a jeho lokálny partner, hesenský ministerský predseda R. Koch zdôraznili, že nejde o úspech politických strán, ale o akciu, na ktorej sa rovnakou mierou podieľali všetci bez ohľadu na politiku. G. Schröder pripomenul, že si banky uvedomili svoju spoločenskú zodpovednosť. Je viac než pravdepodobné, že politici museli vyvinúť značný tlak na bankárov, ktorí v konečnej miere rozhodli o potrebných sumách. V negatívnom prípade by sa politici všetkých strán jednoznačne postavili proti bankám, takže účet by bol vyšší než terajšie straty. Záchrana koncernu Philipp Holzmann je preto výsledkom racionálneho uvažovania bankárov. Za víťazov sa môžu považovať všetci účastníci rokovaní.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Firmy vo svete

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.