Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Platina a paládium budú čoraz drahšie

01.12.1999, 08:46 | Ing. PETR KOPECKÝ

 • Tlačiť
 • 0

Posledný novembrový týždeň hýbala trhom opäť najmä platina. Jej spotová cena zamierila po predchádzajúcom poklese opäť hore. Rast spotovej ceny platiny bol impulzom aj pre ostatné drahé kovy. Asi najviac vplýva nový vývoj na trhu platiny na ďalší biely kov - paládium. Jeho spotová cena v závere týždňa prelomila kľúčovú psychologickú hranicu 400 USD za troyskú uncu. Paládium je v súčasnosti pod rovnakým tlakom ako platina pre chýbajúce dodávky z Ruska. Hore zamierilo aj zlato a striebro, avšak v obidvoch prípadoch išlo o posilnenie skôr symbolické. Vývoj na trhu platiny potvrdil pesimistické očakávania mnohých analytikov, ktorí už predtým upozorňovali, že politická situácia v Rusku nevytvára príliš veľký priestor pre skorú obnovu dodávok platiny a paládia na svetové komoditné trhy. Keď nedávno oznámila ruská spoločnosť Norilsk Nickel začatie svojich dodávok ešte v tomto roku, mnoho obchodníkov reagovalo až príliš optimisticky a niektorí začali predávať svoje pozície ešte pred tým, než na trh nejaký kov dorazil. Táto situácia viedla k pádu spotovej ceny o viac než 20 USD na uncu až k úrovni 424 USD/tr. unca. Na začiatku týždňa však ruský parlament zablokoval prerokúvanie mnohých zákonov a medzi nimi i novelu zákona o udeľovaní licencií na vývoz drahých kovov. Tento fakt znamená, že exportérska loby nepresadila svoj zámer a platina ani paládium z Rusku v tomto roku už na svetové trhy nedorazia. Vzhľadom na blížiace sa voľby je jasné, že ani po Novom roku sa nezačnú dodávky týchto kovov a na mieste sú špekulácie o odsune dodávok na apríl či máj 2000. Spotová cena platiny reagovala na tieto informácie podľa očakávaní okamžitým spevnením a posunula sa k hranici 450 USD za tr. uncu. V súčasnosti spotová cena osciluje v rozmedzí 455 až 435 USD/tr. unca. Podľa vývoja základných ukazovateľov technickej a fundamentálnej analýzy možno očakávať posilnenie spotovej ceny až k rekordnej hranici 470 USD/tr. unca. Situácia na trhu totiž už dlhšie obdobie signalizuje rastúci záujem spotrebiteľov o tento kov, zatiaľ čo na trhu chýba viac než 500-tisíc uncí platiny. Tento veľký previs dopytu tlačí spotové i termínové ceny hore a núti obchodníkov vyberať kov z burzových skladov. V závere roka bude asi veľmi zaujímavý údaj o skutočnej úrovni zásob monitorovaných burzou NYMEX.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Komodity na svetových trhoch

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.