Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Pri privatizácii Slovenských telekomunikácií ide o veľa

01.12.1999, 08:46 | Jozef Andacký | © 1999 News and Media Holding

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Názory

V súvislosti s vyhlásením tendra výber na strategického partnera Slovenských telekomunikácií (ST) môže človeku zísť na um niekoľko krátkych úvah alebo povzdychov. Konečne. Len aby. Za koľko? Komu? Transparentne. Dobre a draho.

Pre ST je v procese ich privatizácie najdôležitejšie, aby získali partnera, ktorý prinesie investície a know-how. Bez nich sa monopolný poskytovateľ telekomunikačných služieb na Slovensku pravdepodobne nedokáže prispôsobiť konkurencii, ktorá na domáci trh vstúpi 1. januára 2003. Lebo ST napriek imidžovej kampani nie sú moderná firma. Sú zaťažené nepríjemným dedičstvom po predchádzajúcich "hutníckych" manažéroch - prezamestnanosťou, slabými finančnými rezervami, absurdnými súdnymi spormi.

Pre slovenskú vládu je pri hľadaní strategického partnera najdôležitejšie predať ST rýchlo a draho. A bez škandálov, ktoré by mohli vážne poškodiť reputáciu Slovenska. Nehovoriac o dôveryhodnosti vlády a vládnych politických strán. Výnos z predaja akcií ST má do štátneho rozpočtu priniesť desiatky miliárd korún. Časť akcií sa má použiť na výplatu dlhopisov alebo na výmenu za dlhopisy Fondu národného majetku SR. V poradí prvá privatizácia strategického podniku bude navyše slúžiť ako určitý vzor na ďalšie transakcie v oblasti bankovníctva či energetiky.

O hodnote predávaného podielu ST nie je rozumné hovoriť, aby prípadné nižšie cenové očakávania neznížili sumu, ktorú môže Slovensko teoreticky získať. Možno však hovoriť o predbežných záujemcoch, o ich zámeroch a aktivitách. Občan by mal právo vedieť, komu bude (alebo komu by mol mohol) platiť telefónne účty. Firmy majú právo vedieť, s kým budú (alebo nebudú) uzatvárať obchody.

Niet pochýb, že súboj o ST sa začal už pred oficiálnym vyhlásením tendra. KPN Telecom sa do delegácie štátnej tajomníčky holandského ministra dopravy, ktorá minulý týždeň oficiálne navštívila rezortného slovenského kolegu, nedostal len tak. Telenor Slovakia podľa niektorých zdrojov "venoval" Ministerstvu vnútra SR komunikačné prepojenie s krajskými a okresnými úradmi, za ktoré by inak mesačne účtoval 20 miliónov korún. Podarúnky určite padnú vhod, treba však dávať pozor na to, aby sa nimi necítili zaviazaní tí, čo napokon rozhodnú o budúcnosti Slovenských telekomunikácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Názory

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.