Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Pripravuje sa zásadná transformácia pracovného práva

01.12.1999, 08:46 | Jana Janků

 • Tlačiť
 • 0

V súčasnosti sa pripravujú v ob-lasti pracovného práva a vo vzťahu k pracovnej sile legislatívne zmeny vrátane nového Zákonníka práce.

"V programo-vom vyhlásení vlády sme sa zaviazali, že uskutočníme zásad-nú transformáciu pracovného prá-va," hovorí minister práce, sociálnych vecí a ro-diny SR Peter Magvaši. "Je to nielen preto, že Zákonník práce platí od roku 1966, teda 33 rokov, ale pracovné právo je potrebné prispôsobiť pravidlám Európskej únie. Musíme tiež naplniť niektoré dohovory, ktoré sa uplatňujú v rámci Medzinárodnej organizácii práce. Nové postavenie pracovného práva znamená najmä zmenu vzťahu zamestnávateľ a zamestnanec."

Druhou pripravovanou legislatívnou normou je zákon o štátnej službe, tretím zákon o verejnej službe a štvrtým zákon o inšpekcii práce. P. Magvaši predpokladá, že prvé tri normy nadobudnú účinnosť 1. januára 2001, aby sa na ne mohla dostatočne pripraviť aj podnikateľská sféra.

Zmena Zákonníka práce sa týka najmä časti o kolektívnych právach zamestnancov, ktoré Slovensko nemalo dostatočne definované. Zákonník považoval odbory za hlavného kolektívneho vyjednávača a tým boli zabezpečené kolektívne práva zamestnancov. Európske právo pozná aj situáciu, ak v podniku nie sú odbory. Aj vtedy musí byť určitým právnym režimom zabezpečené zachovanie kolektívnych práv zamestnancov.

K otázke postavenia odborov sa vyjadril aj minister hospodárstva SR Ľubomír Harach. "Ak hovoríme o ponuke práce, konkurenčnej schopnosti, raste ekonomiky, nemožno sa sa tejto otázke vyhnúť," konštatoval na konferencii Top manažment `99. "Vychádzame zo základnej premisy, že ekonomika potrebuje pokoj. Doteraz bol sociálny zmier jednou z konkurenčných výhod Slovenska a umožňoval prežívať podnikom aj napriek tomu, že sa často nachádzali v komplikovanej situácii. Pokusy odborov o radikalizáciu situácie sú podľa mňa cestou do slepej uličky a výsledkom akýchkoľvek nepokojov by bolo len zhoršenie situácie alebo sociálne tunelovanie podnikov."

Ľ. Harach chápe snahu o udržanie každého pracovného miesta, na druhej strane však skutočný význam majú len kvalitné pracovné miesta v perspektívnych podnikoch. "Sociálne problémy by v tejto fáze zvrátili proces skôr smerom k rýchlej likvidácii, bankrotom a konkurzom. To nie je zámer vlády a verím, že ani odborov. Preto celkom otvorene ponúkame dialóg, ale dialóg postavený na báze schopnosti akceptovať racionálne argumenty, reč čísel, ekonomické zákonitosti," tvrdí Ľ. Harach.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Téma týždňa - pracovná sila na slovensku

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.