Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Ratingový primát

04.12.2008, 00:00 | Vladimír Vaňo

 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 0

Rubrika

Devízové trhy

Úvod posledného mesiaca tohto roku bol vo Vyšehrade javiskom zaujímavých kontrastov. Susedné stredoeurópske meny sa po odznení dočasného optimizmu na svetových trhoch ocitli znova pod depreciačným tlakom. Krátko pred formálnym zavŕšením integrácie Slovenska do Hospodárskej a menovej únie agentúra Standard and Poor’s (S&P) odmenila SR zvýšením jej ratingovej známky o jeden stupeň na úroveň A+. Taký krok uprostred globálnych turbulencií a takmer štátnych bankrotov nielen v geograficky vzdialených hospodárstvach možno bez preháňania označiť za unikátnu udalosť. Opäť sa tak potvrdzuje, že euro nemohlo na Slovensko prísť v lepšom termíne.


Navyše, spolu so zlepšením hodnotenia dlhodobých záväzkov v cudzej mene zvýšila S&P takzvané hodnotenie rizika prevoditeľnosti a konvertibility na úroveň AAA. Formálne tak potvrdila pád posledných vnímaných hraníc medzi eurovými investormi, ktorí uvažujú aj o rizikách spojených s vložením peňazí do korunového hospodárstva. Ako S&P pripustila, cenou za obmedzenú flexibilitu hospodárskej politiky (vzdaním sa samostatnej menovej autority) je odpadnutie rizík spojených s externou platobnou bilanciou, ale aj posilnenie atraktivity pre nových investorov.

Dočítajte celý článok
Článok je súčasťou prémiového obsahu, vyšiel v týždenníku TREND 48/2008. Ak ste predplatiteľom a článok sa nezobrazuje celý, skontrolujte si prihlásenie a prečítajte si rýchly návod ako získať prístup k digitálnym službám TRENDU.
Vyberte si predplatné od 3,99 €
 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 0

Rubrika Devízové trhy

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.