Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Rentabilita kapitálu je racionálny parameter

01.12.1999, 08:46 | Pavol Suďa | © 1999 News and Media Holding

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Názory

Keď sa na Slovensku hovorí o nízkej cene práce, porovnávajú sa pracovné náklady väčšinou s okolitými krajinami či krajinami EÚ. Slovenské firmy však súťažia o zahraničné investície nielen so susedmi, a už vôbec nie s vyspelými západnými štátmi. Afrika, juhovýchodná Ázia a Latinská Amerika sú minimálne rovnocennými rivalmi, ktorí navyše neraz ponúkajú investorom väčšie trhy, menej nákladné sociálne systémy, lepšiu infraštruktúru alebo politickú a právnu stabilitu. Pre nadnárodné koncerny je Slovensko stále súčasťou rozvíjajúceho sa sveta.

Približne dve pätiny mzdových nákladov odvádzajú zamestnanci a zamestnávatelia v SR do verejného sektora. Hoci firma pracovníkovi zaplatí za jeho výkon sto korún, zamestnanec pracuje v skutočnosti za šesťdesiat. Rozdiel sa prerozdeľuje po ceste bez toho, aby firma alebo jej pracovníci mohli rozhodnúť, na aké účely a hlavne prečo. Výsledkom je neekvivalentná výmena. Podobne ako keby si zákazník kúpil džús v litrovom balení, ktoré by v skutočnosti obsahovalo iba šesť decilitrov.

Zahraničné investície sú na Slovensku veľmi často vzývaným božstvom, ktoré by zaplatilo nákladný spôsob života priemerného slovenského občana. Do tejto privysokej spotreby patrí nákladné školstvo, zdravotníctvo či neefektívne poľnohospodárstvo. To všetko zaplatia firmy, ktoré si musia svoj úspech zaslúžiť každý deň na trhu v súťaži o klienta. Firmy pociťujú, aká nákladná je pracovná sila, čo všetko musia zahrnúť do mzdových nákladov. Zužuje sa im priestor na investovanie z vlastných zdrojov, čo je v súčasnosti pomaly jediný ako-tak živý kapitálový prameň.

Kapitál je v každej podkapitalizovanej spoločnosti vzácny. Na Slovensku však aj zo skromnej sumy úspor ukrajuje štát masívnymi deficitmi verejných financií. Vlastných podnikateľov vytláča z priestoru, ktorý, naopak, otvára zahraničným investorom. Kým domáce firmy patria často k drobným, lokálnym spoločnostiam, zahraniční investori sú nadnárodní, pružní podnikatelia, ktorí presúvajú kapitál z krajiny do krajiny podľa jeho rentability.

Politici a byrokrati riešia tento súboj typicky. Vypracujú čo najviac zákonov, ktoré poskytnú výhody zahraničným investorom, zachovajú si však nad ich vstupovaním istú úroveň kontroly. Na druhej strane vymyslia rôzne programy podpory malých a stredných podnikov, opäť si však zachovajú nad ich rozdeľovaním istú mieru kontroly.

V skutočnosti pomôže iba vyčistenie prostredia od úradníkov a otvorenie podnikateľskej arény bez ohľadu na krajinu pôvodu. Kapitál nepozná národnosť, rentabilita nie je vlastenecký, ale racionálny parameter. Pomáha vlastníkom kapitálu rozmiestňovať ho čo najužitočnejšie. Slovenská vláda by pomohla domácim firmám, keby na tento večný súboj získali čo najviac kapitálovej munície z vnútorných zdrojov. Fiškálny prebytok, splácanie štátneho dlhu, presúvanie rozdeľovania zdrojov by mali ísť do rúk ich tvorcom.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Názory

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.