Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Slovenská koruna sa pozvoľne oslabuje

01.12.1999, 08:46 | DUŠAN SVITEK

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Devízové trhy

Počas uplynulého týždňa sa slovenská koruna podľa očakávaní mierne oslabovala. Pásmo 42,80 - 43,20 SKK/EUR však zostalo pre obchodovanie so slovenskou menou naďalej stabilné.

Už v pondelok záujem zahraničných bánk posunul kurz slovenskej koruny na slabšie úrovne. Vyhlásenia predstaviteľov centrálnej banky, ktorí očakávajú mierne oslabovanie slovenskej meny do konca roka podporili nákupy devíz. Podobná bola situácia na susednom českom trhu, kde Česká národná banka (ČNB) vyjadrila pripravenosť opäť intervenovať v neprospech českej koruny.

Pozvoľné oslabovanie slovenskej meny bolo zastavené vyhláseniami ministerky financií. Tá podotkla, že údaje, ktoré zverejní Štatistický úrad SR v piatok, prevýšia pozitívne očakávania ohľadom znižovania obchodného pasíva SR i bežného účtu platobnej bilancie.

V stredu sa následne slovenská koruna odrazila od úrovne 43,15 SKK/EUR a vrátila sa na pôvodné úrovne okolo hodnôt 43,00 SKK/EUR. Narušenie pokojného obchodovania znamenala neoverená informácia o intervencii ČNB na devízovom trhu. Okamžité oslabenie českej koruny z hodnoty 35,95 na 36,25 CZK/EUR nasledovala aj slovenská koruna. Po nákupoch devíz zahraničnými bankami sa oslabila na 43,15 SKK/EUR. ČNB vzápätí dementovala chýry o intervencii na devízovom trhu a obe koruny sa opäť mierne posilnili.

V piatok zverejnené údaje o vývoji zahraničného obchodu Slovenska za október podporili trend zlepšovania bilancie, keď údaje za tento rok podporujú reálnosť snahy znížiť obchodné pasívum na polovičnú hodnotu v porovnaní s vlaňajškom.

Predpokladaný vývoj

Na najbližšie obdobie možno očakávať pokojné obchodovanie s pozvoľným oslabovaním slovenskej koruny. Pre ďalší vývoj bude dôležité prekonanie opornej úrovne 43,20 SKK/EUR.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Devízové trhy

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.