Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Strata Slovenských elektrární sa znižuje

01.12.1999, 08:46

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Firmy v SR

Podľa generálneho riaditeľa Slovenských elektrární (SE), a.s., Bratislava Štefana Košovana bude koncoročný hospodársky výsledok lepší ako pôvodne plánovaná strata 4,2 mld. Sk. Ako povedal Š. Košovan pre Pravdu, kým v prvom polroku 1999 spôsobil najmä negatívny vývoj výmenného kurzu koruny predbežnú stratu SE ku koncu júna 3,3 mld. Sk, na konci tretieho štvrťroka to bolo 1,9 mld. Sk. Podľa jeho slov nesúvisia lepšie vyhliadky iba so znížením nákladov na kurzové rozdiely v treťom štvrťroku. "Okrem úspor na vstupoch pri dovoze uhlia o takmer 11 až 15 % v dolárových cenách sme ušetrili na prevádzke," povedal. Ako príklad uviedol opravy a údržby, kde SE vynaložili len 66 % nákladov v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka, čo však budú musieť v budúcnosti nahradiť. SE ušetrili aj na nákladoch na reklamu a províziách za sprostredkovanie. Elektrárne v tomto roku šetria aj vyšším využitím lacnejších zdrojov výroby elektrickej energie. Spolu 57 % elektrickej energie sa vyrobilo v prvých deviatich mesiacoch v jadrových elektrárňach, z toho 14 % v Mochovciach. Š. Košovan priznal, že jedným z dôvodov nerealizácie plánovanej emisie eurobondov v menovitej hodnote 150 mil. USD (6,3 mld. Sk) bolo aj to, že SE mali ísť na trh skôr. "Chceme ich nahradiť v januári. Po ohlásení zlepšenia výhľadu ratingu SR sa záujem investorov zvýšil," uviedol Š. Košovan. Náklady na kurzové straty predstavujú podľa neho približne rovnaký podiel (21 %) ako náklady na nákup materiálu, palív a surovín, pričom ďalších 7 % predstavujú iné finančné náklady. Kurzové straty sa SE snažia obmedziť aj exportom elektrickej energie. V lete elektrárne získali 2 mld. Sk vo forme preddavkov na jej vývoz. "Niekedy sa kritizuje, že cena na vývoz je nižšia. Keď si však diskontujeme doma nezaplatenú elektrickú energiu povedzme 20 percentami, ktoré platíme na úrokoch za nezaplatenú elektrickú energiu, rozdiel sa vyrovná," uviedol Š. Košovan. Hospodárenie SE ťaží aj vysoký stav pohľadávok z obchodného styku (takmer 6 mld. Sk).

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Firmy v SR

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.