Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Tovar nestačí vyrobiť, na miesto určenia ho treba aj doviezť

01.12.1999, 08:46 | DANIELA ZVERKOVÁ

 • Tlačiť
 • 0

Podľa štatistického úradu krajín EÚ - EUROSTATU je nákladná doprava ziskové odvetvie. Hospodársky výsledok za rok 1998 potvrdzuje, že v tomto roku dosiahli prepravcovia tovaru EÚ obrat 66 mld. eur (2831,4 mld. Sk). Produktivita práce tak dosiahla v priemere 39-tis. eur na pracovníka ročne. Najvyššiu produktivitu dosiahli belgické podniky so 49-tis. eur na pracovníka, nasledovalo Dánsko so 48-tis. eur. Fínsko a Rakúsko dosiahli vlani produktivitu práce 45-tis. eur na pracovníka ročne.

Nákladná doprava v rámci EÚ zamestnáva 1,7 mil. pracovníkov a priemerné osobné náklady dosahujú 27-tis. eur na jedného pracovníka ročne. Celkový obrat sektora nákladnej dopravy je 140 mld. eur ročne. Podľa posledného zisťovania bolo v EÚ 440-tis. podnikateľov, ktorí sa venovali nákladnej doprave. V súčasnosti prechádzajú na kombinovanú prepravu tovarov.

Výhody kombinovanej dopravy

Kombinovaná doprava využíva existenciu jestvujúcich železničných, cestných, vodných, prípadne leteckých dopravných prepojení tak, aby externé náklady boli na čo najprijateľnejšej úrovni. Z tohto pohľadu ide predovšetkým o využívanie železničnej a vodnej dopravy, kde zapojením cestnej dopravy vznikne jeden systém, ktorý je schopný zabezpečiť prepravu tovarov v tej istej nákladovej jednotke "z domu do domu".

Ide predovšetkým o prepravu veľkých kontajnerov, výmenných nadstavieb a cestných návesov, preprava celých kamiónov ustupuje do úzadia. Preprava sa uskutočňuje na špeciálnych železničných vozňoch a cestných vozidlách, kontajnery sa nakladajú a vykladajú pomocou žeriavov a prekladačov.

Okrem ekologického hľadiska ponúka tento systém aj ekonomické výhody. Predovšetkým skracuje čas prepravy v medzinárodnom režime priamymi linkami kombinovanej dopravy a expresnými vlakmi, obchádza tiež zákaz prepravy cestnými motorovými vozidlami počas víkendov a sviatkov v rôznych štátoch. Dôležité sú aj úspory na poplatkoch za použitie diaľnic a zníženie nákladov na osádky cestných dopravných prostriedkov.

Trate na Slovensku

V súčasnosti Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) využívajú na kombinovaný druh prepravy tovaru 1034 km tratí, ktoré sú zaradené do medzinárodných koridorov. Ide o trate Kúty - Bratislava - Rusovce, Devínska Nová Ves - Bratislava - Štúrovo, Bratislava - Žilina - Skalité, Čierna nad Tisou - Žilina - Čadca (Lúky pod Makytou) a Čaňa - Košice - Plaveč. Okrem týchto trás ŽSR plánujú zaradiť do kombinovaného systému prepravy aj trasu Košice - Zvolen - Nové Zámky v dĺžke 365 kilometrov.

Nákladové jednotky sa na styku minimálne dvoch druhov dopráv prekladajú v termináloch kombinovanej dopravy, respektíve prekladiskách. V súčasnosti sú k dispozícii takéto terminály v Čiernej nad Tisou-Dobrej, Ružomberku, v prístave v Bratislave-Pálenisku, Bratislave-ÚNS, Košiciach a pre prepravu cestných súprav v systéme Ro-La v Nových Zámkoch.

Na trati Nové Zámky - Wels a späť ŽSR a rakúske železnice ÖBB v spolupráci s operátormi kombinovanej dopravy zabezpečujú prepravu cestných súprav systémom Ro-La. V relácii Štúrovo - Villach (s pokračovaním cestnou dopravou až po Bolognu) sa prepravujú výmenné nadstavby. Vlaky sa vypravujú raz za týždeň v každom smere.

Kontajnery sa prepravujú priamymi vlakmi kombinovanej dopravy v relácii Bratislava - Praha s napojením na priamy vlak do Rotterdamu, odkiaľ je možné zabezpečiť prepravu kontajnerov námornou dopravou v podstate do celého sveta. Okrem týchto spojení sú zásielky kombinovanej dopravy zaradené v pravidelných vlakoch určených grafikonom vlakovej dopravy.

Podľa UIRR sa kvalita zhoršuje

Počas valného zhromaždenia Medzinárodnej únie kombinovanej dopravy UIRR v septembri 1998 vo Viedni účastníci konštatovali, že počas posledných dvoch rokov sa kvalita prepravy výrazne zhoršila a spôsobila členským spoločnostiam UIRR veľké problémy. Výsledky štatistických zistení UIRR prekvapili aj samy železničné spoločnosti. Na zasadnutí v auguste tohto roka prevádzková komisia UIRR opätovne skonštatovala, že veľký počet vlakov malo v prvej polovici 1999 meškanie.

Najväčšie meškanie mali vlaky kombinovanej dopravy medzi Nemeckom a Talianskom. Spôsobila ich zmena grafikonu koncom mája tohto roka a nedostatok lokomotív. Nový grafikon totiž vstúpil do platnosti pred prázdninami, teda v mesiaci so zvýšenou dopravou. Preto v roku 2001 zavedú nový grafikon od 1. januára, keď je menšia hustota premávky.

V Taliansku zapríčinil nedostatok personálu a lokomotív 60 percent všetkých meškaní. Kuriózny bol prípad jedného strojvodcu, ktorý po odchode vlaku z Verony, z terminálu Quadrante Europa v stanici Verona Porta Nuovae, zastal a išiel sa najesť, čím zapríčinil meškanie vlaku. Pre zlú kvalitu zredukovali počet vlakov medzi Milánom a Mníchovom z piatich na tri. Linky sú vedené cez Gotthard alebo Brenner.

V posledných mesiacoch zaznamenali zvýšený počet meškaní aj na trase Holandsko - Taliansko. Meškanie spôsobili sprísnené kontroly pri odchode a príchode pre časté krádeže, ale aj pre utečencov. Ako sa uvádza v materiáloch UIRR, na trase medzi Nemeckom a Španielskom badať pokles kombinovanej dopravy. Zo Španielska do Nemecka nevypravili v letných mesiacoch ani jeden ucelený vlak, museli byť spájané z dvoch častí vo francúzskom Montpellieri.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Preprava a obchod

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.