Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Tuesday, November 23

01.12.1999, 08:46

 • Tlačiť
 • 0
 • There was a special meeting of the Confederation of Trade Unions (KOZ) at which a strike alert was declared in order to pressure the government to deal with the KOZ`s demands, namely unemployment and tax reductions as well as a wage rise in the state administration. Reported by the daily Práca.

 • Slovak Railways (ŽSR) will not change the tariffs for transit transport, which account for 15 percent of the total transport. Instead, it will increase the prices for domestic transport by 4 percent in 2000. However, customers can negotiate contract prices. In 2000 ŽSR will make amendments to its discount policy. Reported by the daily Hospodárske noviny.

 • Slovak Airlines (SA) opened a new regular route between Bratislava and Munich, with a connecting route to Košice (nine times a week). Reported by the daily Pravda.

 • The U.S. Secretary of State, Madeleine Albright, met with Prime Minister Mikuláš Dzurinda and her Slovak counterpart, Eduard Kukan, during her first official visit to Slovakia. She expressed her satisfaction with Slovakia`s reforms and new political orientation. She also confirmed U.S. backing of Slovakia`s NATO membership aspirations. Reported by the daily Pravda.

 • Prime Minister Mikuláš Dzurinda met with the European Commission`s (EC) President, Romano Prodi, in Brussels. Prodi expressed his satisfaction with Slovakia`s reforms and confirmed that the country will receive an invitation to start entry talks with the European Union (EU) at the December EU summit in Helsinki. Reported by the daily Sme.

 • The government is preparing two amendments to the bankruptcy act. The first - and larger amendment - is to strengthen the rights of creditors, enable a company`s functioning during bankruptcy procedures or a split of the bankrupting company, reduce the number of categories of creditors from the current five to two, and introduce a two-month protection period for a debtor. This amendment should become effective on 1 January 2000. The second amendment, recommended by the World Bank, is to introduce the so-called fast track bankruptcy. It is to be prepared in co-operation with independent legal firms, which the state is now selecting trough a tender. Reported by the daily Sme.
 • Tlačiť
 • 0

Rubrika English news summary

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.