Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

TV Markíza zaznamenala 14-percentný prepad tržieb

01.12.1999, 08:46 | Ľubor Kyselý | © 1999 News and Media Holding

 • Tlačiť
 • 0

Napriek tomu, že americká spoločnosť Central European Media Enterprises Ltd. (CME) vykázala za tretí štvrťrok 1999 stratu 91,945 mil. USD (3,9 mld. Sk) a celková strata za tri štvrtiny roka je 83,369 mil. USD (3,5 mld. Sk), boj o jej ovládnutie neustáva. Dôkazom toho je aj najnovšia mediálna prestrelka, ktorú prostredníctvom ČTK vedie americký podnikateľ a najväčší akcionár spoločnosti Ronald Lauder a ruský magnát Vladimir Gusinskij.

Podľa údajov americkej Securities and Exchange Commission (najvyššieho orgánu pre dohľad nad kapitálovým trhom - SEC) vlastnil V. Gusinskij k 30. októbru 22,5 % akcií CME. Ako povedal pre ČTK Roman Bajčan z agentúry Technika, podľa posledných informácií už v súčasnosti môže kontrolovať 27 % akcií. Zástupca spoločnosti CME v ČR Michal Donath z agentúry Donath-Burson-Marsteller však pre agentúru ČTK poprel, že by V. Gusinskij mohol pripraviť o kontrolu nad touto spoločnosťou R. Laudera. CME totiž vydala spolu takmer 25,7 mil. kusov akcií, ktoré však nemajú rovnaké hlasovacie práva. Podľa štvrťročnej správy SEC, zverejnenej na internetových stránkach amerického burzového trhu NASDAQ (na ktorom sa s akciami CME obchoduje), sa k vyše 7 mil. kusov akcií série B viaže desaťnásobné hlasovacie právo ako k ostatným 18,5 mil. akciám série A. Všetky akcie série B podľa M. Donatha vlastní L. Lauder spolu s rodinou, čím disponuje 79,9 % hlasovacích práv. Okrem neho ovládajú iní akcionári 15,5 % a V. Gu-sinskij 4,6 % hlasovacích práv.

V. Gusinskij je najväčším ruským mediálnym magnátom, ktorý podľa ČTK disponuje prostredníctvom spoločnosti Media Most družicou, ktorá umožňuje vysielať 50 televíznych kanálov. Okrem toho vlastní televízne kanály NTV, NTV International a NTV plus (signál posledných dvoch je možné zachytiť v Európe a na Blízkom východe), najpopulárnejšiu a najvplyvnejšiu ruskú rozhlasovú stanicu Echo Moskvy, noviny Segodňa, Obščaja Gazeta, regionálnu televíznu sieť TNT, filmové spoločnosti Most-film a NTV-profit a spoločne s Newsweekom vydáva analytický časopis Itogi. Okrem toho má 47-ročný predseda Ruského židovského kongresu V. Gusinskij vplyv v ďalších periodikách, vlastní veľký balík akcií druhého najväčšieho mediálneho holdingu v Izraeli Maariv a moskovskú banku Most Bank.

Podľa informácií časopisu Kommersant-Vlasť, ktorý kontroluje jeden z najväčších konkurentov V. Gusinského, sa spoločnosť Media-Most dostala v lete do veľkých problémov a hrozil jej takmer bankrot. V. Gusinskij tieto informácie odmietol.

Podľa britského denníka Financial Times majú stratu CME na svedomí najmä obchodné operácie v Českej republike. Čisté výnosy CME klesli podľa údajov zverejnených na internetovej stránke NASDAQ za tretí štvrťrok v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka o 40 %. Najviac k tomu prispel medziročný prepad tržieb TV Nova o 13,3 mil. USD (564,4 mil. Sk). Okrem tejto televízie zaznamenali zhoršené výsledky aj všetky ostatné televízie, v ktorých má CME podiely - vrátane slovenskej TV Markíza.

Tá podľa medzinárodného štandardu dosiahla za tretí štvrťrok tržby 5,760 mil. USD (244,45 mil. Sk), čo je v porovnaní s rovnakým obdobím predchádzajúceho roka o 14 % menej. Tržby za deväť mesiacov dosiahli 21,869 mil. USD (928,1 mil. Sk) a oproti minulému roku sú tiež nižšie o 14 %. TV Markíza vykázala k 30. septembru čistú stratu 6,413 mil. USD (vyše 272 mil. Sk), čo je v porovnaní s predchádzajúcim rokom viac ako 4,5-násobný nárast. Ako povedal pre agentúru SITA generálny riaditeľ TV Markíza Pavol Rusko, situácia nie je kritická, aj keď je horšia, ako sa plánovalo.

Spoločnosť CME má podiely okrem TV Nova a TV Markíza aj v rumunskej Pro TV, slovinskej Pop TV a ukrajinskej televízii Studio 1+1. Viacerí analytici tvrdia, že spoločnosť CME môže zachrániť už len vstup silného partnera. Pred časom sa v tejto súvislosti spomínala americká sieť Scandinavian Broadcasting systems (SBS), ktorá údajne v dôsledku problémov v Česku stiahla ponuku na odkúpenie CME za 615 mil. USD (26,1 mld. Sk). Odporúčania analytikov v internete sa pre akcie CME absolútne zhodujú - všetci radia tieto akcie držať.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Reklama a médiá

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.