Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Udalosti 48. týždňa

05.12.2001, 08:00 | SITA | TASR

 • Tlačiť
 • 0

Pondelok 26. novembra

Regulačný úrad britského energetického sektora zrušil posledné kontroly cien dodávateľov elektrickej energie a zemného plynu. Svoje rozhodnutie zdôvodnil zintenzívnením hospodárskej súťaže na maloobchodnom trhu. Zákazníci teraz majú možnosť vybrať si vlastného dodávateľa a dokonca ich aj často menia. Tým, že sa rozvinulo konkurenčné správanie na trhu, kontroly cien stratili svoj význam, uvádza regulačný úrad.

Japonský kabinet schválil ďalší plán vládnych výdavkov s cieľom zabrániť recesii. Opatrenie vlády však zatienili posledné ratingové procedúry, v rámci ktorých agentúry znížili rating Japonska. Druhý extra rozpočet v celkovej hodnote 2,5 bilióna JPY (okolo 1 bil. Sk) nasleduje po balíku 3 bil. USD schválenom pred dvoma týždňami. Agentúra Fitch znížila dlhodobý suverénny rating pre záväzky v domácej a cudzej mene na AA z predchádzajúceho stupňa AA+. Ratingový výhľad zostáva negatívny. Ratingová agentúra Standard & Poor's znížila celkový rating Japonska o jeden bod na AA, teda na úroveň, ktorá je zhodná s najnižším ratingom spomedzi krajín skupiny G7. Zníženie ratingu je ďalším úderom pre finančnú a politickú reputáciu Japonska. Agentúra zdôvodnila svoje rozhodnutie pomalým napredovaním krajiny v oblasti reforiem.

Výbor poľskej vlády pre ekonomickú politiku schválil zvýšenie cieľovej úrovne deficitu tohtoročného rozpočtu o 3,8 mld. PLN (45,6 mld. Sk) so zámerom umožniť zvýšenie rozpočtových výdavkov. Novú cieľovú úroveň deficitu, ktorú musí teraz schváliť celý kabinet a následne parlament, schválil výbor na úrovni 32,9 mld. PLN, teda 4,5 % HDP. Ide o druhé zvýšenie cieľovej úrovne deficitu v tomto roku. V júli zvýšila vláda túto úroveň z pôvodnej výšky 2,6 % na 3,9 % HDP.

Utorok 27. novembra

Nový dánsky premiér Anders Fogh Rasmussen sformoval menšinovú koaličnú vládu s Konzervatívnou stranou, pričom podľa očakávaní z koalície vynechal ultrapravicovú Ľudovú stranu Dánska. Jeho Liberálna strana (31,3 % hlasov) porazila vo voľbách Sociálnodemokratickú stranu (29,1 %).

Podľa prezidenta popredného nemeckého ekonomického inštitútu Ifo Hansa-Wernera Sinna sa Nemecko nachádza v recesii, pričom v štvrtom kvartáli očakáva ďalší hospodársky pokles. V treťom štvrťroku sa HDP Nemecka medziročne znížil o 0,1 %. W. Sinn predpokladá, že v štvrtom kvartáli sa pokles ďalej prehĺbi. S výraznejším obratom k lepšiemu prezident Ifo nepočíta ani v prvom alebo v druhom štvrťroku budúceho roka.

Štvrtok 29. novembra

Indikátor dôvery v priemysle sa v novembri v Českej republike nezmenil oproti predchádzajúcemu mesiacu a ostal na úrovni mínus deväť bodov, teda na najnižšej hodnote tohto roku. Vyplýva to z pravidelného prieskumu, ktorý zverejnil Český štatistický úrad. V ostatných oblastiach ekonomiky sa však mierny pokles dôvery zaznamenal. Dôvera v stavebníctve sa v novembri zhoršila z -9 na -10 bodov.

Ekonomický rast v eurozóne v treťom kvartáli prakticky stagnoval. Ekonomika Európskej menovej únie (EMÚ) vzrástla medzikvartálne o 0,1 % po rovnakom raste v druhom štvrťroku. Medziročný rast HDP eurozóny dosiahol v uplynulom kvartáli 1,3 % a ide o spomalenie v porovnaní s mierou ekonomického rastu 1,7 % z druhého kvartálu tohto roku. Ekonomika celej Európskej únie vzrástla v treťom štvrťroku medzikvartálne o 0,2 % a medziročne o 1,4 %. Oznámil to štatistický úrad Eurostat.

Medzinárodná ratingová agentúra Moody's Investors Service zvýšila rating štátneho dlhu Ruska z úrovne B2 na stupeň Ba3. Nové hodnotenie sa vzťahuje aj na eurobondy, emitované Ruskou federáciou, ktoré nesú rating Ba3. Moody's zlepšila aj rating bankových vkladov v cudzej mene z úrovne B3 na B1. Všetky ratingy nesú stabilný ratingový výhľad.

Piatok 30. novembra

Japonská miera nezamestnanosti vzrástla v októbri na rekordných 5,4 %, zatiaľ čo spotrebiteľské ceny pokračovali v poklese. Počet nezamestnaných vzrástol siedmy mesiac za sebou na 3,52 milióna. V porovnaní s rovnakým mesiacom minulého roka bolo v Japonsku o 380-tisíc viac nezamestnaných.

Poľsko plánuje v prvej polovici budúceho roka spojiť svojich päť najväčších oceliarní a neskôr predať väčšinový podiel v tomto subjekte zahraničnému investorovi. Vláda vytvorí holdingovú spoločnosť Polskie Huty Stali, ktorú budú tvoriť aktíva dvoch najväčších oceliarní Huta Katowice a Huta Sendzimira a troch menších, no ziskových, tovární Huta Cedler, Huta Florian a Huta Czestochowa. Týchto päť oceliarní vyrobí 80 % z desať miliónov ton celkovej ročnej produkcie v Poľsku.

Kanadská ekonomika zaznamenala prvýkrát za takmer desať rokov pokles HDP. V treťom štvrťroku sa totiž táto makroekonomická veličina krajiny medziročne znížila o 0,8 %. Podľa kanadského štatistického úradu sú za pokles zodpovedné hlavne septembrové teroristické útoky a už predtým naplánované zatvorenie prevádzkární niektorých podnikov.

Nemecký parlament prijal štátny rozpočet na rok 2002 po trojmesačnej diskusii. Kabinet uviedol, že nemecké hospodárstvo vzrastie v najhoršom prípade len o 0,75 %. Vláda získala súhlas na väčšie využitie príjmov z privatizácie na krytie schodku z očakávaného poklesu daňových príjmov. Podľa prijatého rozpočtu celkové federálne výdavky predstavujú 247,5 mld. EUR (10 716 mld. Sk). Federálne príjmy by mali v budúcom roku predstavovať 223,8 mld. EUR, pričom daňové príjmy sú odhadované na 199,2 mld. EUR.


 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Hospodárstvo vo svete

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.