Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Uvedenie akcií najväčšej východoeurópskej ropnej firmy PKN podporilo trh vo Varšave

01.12.1999, 08:46 | SITA

 • Tlačiť
 • 0

Až do stredy padali v dôsledku uzatvárania krátkych pozícií zahraničných investorov pred koncom roka ceny na pražskej burze. Najväčší pokles zaznamenali akcie bankového sektora. Až štvrtkový jednopercentný rast indexu PX 50 prerušil šesťdňový pokles. Podľa maklérov prispelo k pozitívnemu vývoju okrem silného rastu ceny akcií Českej sporiteľne aj zníženie dvojtýždennej repo sadzby o 25 bázických bodov na 5,25 %. Záujem investorov sa obracal predovšetkým na akcie Českej sporiteľne a SPT Telecomu, ktoré zaznamenali rast aj v piatok.

Poľské akcie otvárali minulý obchodovací týždeň na dvojmesačných maximách po tom, ako bol cez víkend schválený kľúčový daňový výmer poľským parlamentom. Vplyv na varšavskú burzu mal aj nadmerný dopyt po verejnej ponuke akcií ropného gigantu PKN. V utorok však už poľský trh zasiahla vlna realizácie ziskov, ktorá vládla na varšavskej burze až do štvrtku. Poľská burza vykompenzovala straty za predchádzajúce dva dni a skončila štvrtkové obchodovanie v pozitívnom teritóriu vďaka obnovenému dopytu investorov pred piatkovým uvedením akcií najväčšej východoeurópskej ropnej firmy PKN. Tie podporili piatkový optimizmus silným debuttom. Index WIG sa za celý týždeň posilnil o 4 %.

Budapeštianska burza zaznamenala na začiatku minulého týždňa pokles pri nízkej aktivite investorov. Podľa analytikov vládol na maďarskom trhu nedostatok motivačných správ po zverejňovaní hospodárskych výsledkov spoločností za deväť mesiacov. V poklese pokračovali maďarské akcie až do stredy. Príčinou pokračujúceho oslabovania boli výbery ziskov po prírastkoch v predchádzajúcich týždňoch. Vo štvrtok bola obchodná aktivita na budapeštianskej burze extrémne nízka v dôsledku absencie zahraničných investorov (štátny sviatok v USA) a Budapešť nebola schopná profitovať z pozitívnej nálady na ostatných európskych trhoch. Na záver obchodného týždňa index BUX zaznamenal 0,69-percentný rast.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Kapitálový trh

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.