Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

V Česku porastú ceny energií, pohonných hmôt i potravín

01.12.1999, 08:46 | MARTA CSONTOSOVÁ

 • Tlačiť
 • 0

Po minulotýždňovom rozhodnutí vlády ČR je jasné, ako sa budú vyvíjať ceny energií spotrebúvané v českých domácnostiach. Priemerná rodina musí rátať s tým, že za elektrinu a plyn zaplatí mesačne od nového roku o 128 korún (vyše 150 Sk) viac, v roku 2001 o ďalších 126 Kč a od roku 2002 opäť o 123 Kč viac.

Je to však oveľa pomalší nárast, než s akým rátali odborníci. Do celkového rastu nákladov domácností ešte nie je zahrnuté zvýšenie cien nájomného, vodného, stočného a tepla (teda ďalších asi 100 Kč). Vzhľadom na celkové výdavky domácností, ktoré začiatkom roku v priemernej domácnosti predstavovali 17 073 Kč, sa platby za tovar a služby s regulovanými cenami do roku 2002 zvýšia približne o 5,5 percenta.

Po roku 2003 by sa už mali ocitnúť ceny energií pre domácnosť na úrovni trhovej hodnoty, dovtedy musia pracovať energetické spoločnosti s rentabilitou neprekračujúcou osem percent. Zdraženie podľa vlády vychádza zo spresnených analýz nákladov energetických spoločnosti. Najviac pocíti zdraženie cien energií, a to až o 25,2 percent, domácnosť so spotrebou do 180 kubických metrov zemného plynu.

Cenová regulácia v ČR sa vzťahuje aj na telekomunikácie, železničnú a autobusovú dopravu, poštovné a lieky. Ministerstvo financií pritom zdôrazňuje, že prechod na trhové ceny je jedným zo základných predpokladov podpory ekonomického rastu z dlhodobého hľadiska. S postupným otváraním sa trhu a rozšírením konkurencie v oblasti elektriny, plynu a telekomunikácií by podľa predstáv ministra financií Pavla Mertlíka malo dôjsť k vyrovnaniu cien na trhovú úroveň a následne možno aj k ich poklesu.

Podľa analýz možno očakávať ešte do konca roka výrazné zdraženie pohonných hmôt. Česká rafinérská, ako dominantný producent automobilových benzínov a motorovej nafty, už za posledné tri týždne zdvihla predajné ceny benzínu o 41 halierov a nafty o 50 halierov na liter. Prevádzkovatelia benzínových čerpadiel hovoria o tom, že cena benzínu Natural do konca roku prekročí hranicu 30 Kč za liter.

Od nového roku sa v ČR očakáva i vzostup cien potravín, ktoré v tomto roku neustále klesali. Najväčší podiel na očakávanom vývoji bude mať zrejme rastúca cena ropy, ktorá sa premietne do nákladov poľnohospodárskej výroby. Nemožno očakávať výrazné tempo rastu cien potravín. Pri určovaní ceny potravín v ČR už dávno nie sú rozhodujúce náklady tuzemských prvovýrobcov, ktorí musia čeliť konkurencii lacných dovozov.

Uvoľnenie regulovaných cien energií pre domácnosti, nájomného, cien v železničnej a autobusovej doprave, poštovného a liekov až od roku 2003 vychádza z plánovaného dátumu vstupu ČR do Európskej únie. Vláda však pripúšťa, že v niektorých atraktívnych lokalitách, napríklad v Prahe, bude nevyhnutné držať reguláciu cien nájomného dlhšie ako do roku 2003.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Svetová ekonomika

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.