Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

V dôsledku zničených mostov klesla v lodeniciach výroba takmer o 90 %

01.12.1999, 08:46

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Firmy v SR

Celkové výnosy spoločnosti Slovenské lodenice (SLK), a.s., Komárno dosiahli od januára do októbra 2,333 mld. Sk pri nákladoch 2,395 mld. Sk. Spoločnosť tak za uvedené obdobie vykázala stratu 61,86 mil. Sk. V minulom roku pritom spoločnosť vyprodukovala zisk 5,96 mil. Sk pri výnosoch 4,289 mld. Sk. Pre agentúru SITA to uviedol vedúci odboru styku s verejnosťou Miroslav Bednár.

Hospodárske výsledky SLK za prvých desať mesiacov tohto roka svedčia podľa neho o zložitej situácie, do ktorej sa lodenice dostali v dôsledku zastavenia plavby na juhoslovanskom úseku Dunaja po zničení mostov leteckými útokmi NATO. Od apríla nie je možné dokončené novostavby prepravovať do Čierneho mora a odovzdávať zákazníkom, na čo sú podľa vyjadrenia Miroslava Bednára viazané aj platby. Núdzový stav preto viedol k redukcii plánu vo všetkých položkách a dočasne aj zamestnanosti. Napriek problémom žiaden zákazník doteraz neprejavil snahu o odstúpenie od podpísaných kontraktov.

V dôsledku poklesu výroby tovaru o 87,5 % a výnosov o 37,9 % vedenie lodeníc prijalo po rokovaní s odbormi nevyhnutné opatrenia aj v oblasti zamestnanosti. Od novembra tak v SLK pracuje 750 výrobných robotníkov z pôvodných 1700 kmeňových a externých zamestnancov, ďalších 250 bude sčasti uvoľnených z dôvodu nadbytočnosti alebo budú poberať na základe dohody 60-percentnú náhradu mzdy. Plnenie výrobných úloh a ďalšie nevyhnutné činnosti zabezpečuje len 20 % technických pracovníkov a nevýrobných obslužných robotníkov. Ostatných 800 zamestnancov poberá od 8. novembra až do odvolania náhradu mzdy vo výške 60 % priemerného zárobku. Situácia sa prenáša aj na spolupracujúce dcérske spoločnosti, kde je ohrozených ďalších 650 pracovných miest.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Firmy v SR

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.