Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

V Nitre sa začali vyrábať zváračky pre Air Liquide

12.12.2001, 08:00 | Peter Kremský | © 2001 News and Media Holding

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Fakt

Výrobca zváracích prístrojov a materiálov FRO Kovoplast, s.r.o., Nitra začal výrobu elektrických zváračiek pre svojich talianskych partnerov. Doteraz ročne produkoval približne len 850 poloautomatických zváracích strojov pre slovenský trh a zaoberal sa aj predajom elektród, drôtov a ďalšieho doplnkového sortimentu.

Ako tvrdí riaditeľ firmy Dušan Turček, nová výroba by mala ročne dodať do zahraničia zhruba päťtisíc klasických zváračiek, ktoré majú najnižšie ceny na svete a ďalších deväťtisíc moderných malorozmerných elektronických zváračiek. Pre rovnaký počet strojov by do Talianska malo smerovať aj elektronické vybavenie, ktoré si zákazník skompletizuje a namontuje do svojho typu skriniek.

Odberateľom produkcie bude väčšinový vlastník FRO Kovoplast, taliansky výrobca zváracích technológií FRO Saladatura, ako aj jej sesterská spoločnosť Cemont. Časť výroby však bude určená aj pre švajčiarsku firmu Oerlikon a francúzsky SAF. Každá z nich bude predávať výrobky z Nitry vo vlastnom dizajne a pod vlastnou značkou. Všetky patria do skupiny Air Liquide Welding, ktorá je druhým najväčším európskym dodávateľom zváracej techniky a príslušenstva. Je časťou francúzskeho koncernu Air Liquide.

Podľa D. Turčeka sa na výrobe budú podieľať aj ďalšie slovenské firmy, ktoré by okrem toho mali svoje produkty dodávať aj priamo do Talianska. Vinuta, s.r.o., Rajec vyrobí transformátory, Služba VDI Nitra plošné spoje pre elektroniku a Nový Elektrosvit, s.r.o., Nové Zámky prispeje plechovými skrinkami zváračiek. Konečnú montáž zabezpečí FRO Kovoplast v hale prenajatej od výrobného družstva Inštala v Nitre. "Do jej rekonštrukcie sme investovali okolo tri milióny korún, výrobnú linku nám bezplatne zapožičala talianska materská spoločnosť," vysvetľuje riaditeľ.

Tento projekt podľa neho vytvorí na Slovensku približne 60 pracovných miest, pričom priamo v novej nitrianskej prevádzkarni to bude dvadsať. Ročnú pridanú hodnotu slovenských subjektov odhaduje na 20 mil. Sk, čo je asi tretina celkových tržieb z novej výroby. "Mohlo by to byť aj viac, ale napríklad transformátorové plechy musíme dovážať. U.S. Steel ich totiž v Taliansku predáva lacnejšie ako na Slovensku," sťažuje sa D. Turček.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Fakt

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.