Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

V Salzburgu je najrušnejšia prevádzka v sobotu

01.12.1999, 08:46 | Alena Michalová

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

TREND klub

V porovnaní s pohybom na viedenskom letisku, ktorým prešlo vlani vyše desať miliónov cestujúcich, je Salzburg, druhé najväčšie zo šiestich rakúskych medzinárodných letísk s pravidelnou prepravou, oázou ticha. Vlani vybavilo iba 1,23 milióna cestujúcich. Tým, ktorí žiadajú po slovenských letiskách pristaviť flotilu prúdových lietadiel a potom akoby sama sa rozbehne doprava, salzburská skutočnosť odpovedá, že na troch štvrtinách všetkých pravidelných liniek lietajú z letiska W. A. Mozarta v Salzburgu lietadlá s kapacitou 30 až 80 miest. Predovšetkým sú to turbovrtuľo-vé lietadlá Tyroleanu a 50-miestne prúdové Canadairy Lauda Airu.

Napriek tomu, že Salzburg je značne navštevovaným rakúskym mestom a dôležitým európskym kongresovým strediskom, o zavedenie väčších prúdových lietadiel záujem nie je. Pred zväčšovaním ponuky sedadiel v jednotlivých lietadlách má prednosť zahusťovanie frekvencie liniek tak, aby v pracovných dňoch premávali na každej trati minimálne tri-štyri spoje. Ide totiž o linky pre pracovné cesty, kde cestujúci ráta s každou minútou a linky, ktoré zvážajú cestujúcich na dôležité letecké križovatky (Viedeň, Frankfurt, Londýn, Paríž, Amsterdam), na ďalšie odlety. Aj nová aliancia holandskej spoločnosti KLM a talianskej Alitalie, ktorá chce urobiť zo Salzburgu prestupnú minikrižovatku pre niektoré svoje regionálne lety, chce tadiaľ premávať 30-miestnymi turbovrtuľovými lietadlami.

Akokoľvek však Salzburg vybavuje denne až dva tucty pravidelných liniek, veľké letisko z neho robia v stredu a sobotu letné a zimné chartery. Na dni od stredy do soboty alebo od soboty do stredy priletúvajú od jari do jesene predovšetkým Briti a Škandinávci na krátku, tzv. mestskú turistiku za kultúrou do Mozartovho mesta a krátkymi výletmi do Álp. Hlavný nápor na letisko je však od novembra do konca marca, keď každú sobotu pristávajú až dve desiatky charterov s lyžiarmi najmä z Veľkej Británie, Dánska, Ruska a najnovšie aj z Poľska. V lete od piatka do nedele Salzburg zasa opúšťajú chartery s dovolenkármi k moru, pričom letisko priťahuje aj dovolenkárov z východného Bavorska.

Hoci počet letov v poslednom desaťročí vzrástol o 130 percent, v tom istom období sa znížilo o 75 percent zaťaženie okolia letiska hlukom štartujúcich strojov. Letisko, ktoré leží tesne na okraji mesta, veľmi prísne eliminuje lety starších prúdových lietadiel s vyššou hladinou hluku. Preto napríklad ruský Aeroflot pre hlučnosť a vysoký obsah škodlivín vo výfukových plynoch musel prestať lietať do Salzburgu s 320-miestnym Iľjušinom IL-86 a nahradiť ho modernejšími lietadlami IL-96, TU-154 alebo západnými lietadlami A310 či Boeing 737. Túto požiadavku letiska rešpektujú aj ďalší príležitostní dopravcovia z krajín bývalého Sovietskeho zväzu.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika TREND klub

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.