Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Väčšina krokov na ozdravenie bánk nebezpečne mešká

01.12.1999, 08:46 | Ján Kovalčík

 • Tlačiť
 • 0

Mimoriadne valné zhromaždenia akcionárov Slovenskej poisťovne, a.s., Slovenskej sporiteľne, a.s., a Všeobecnej úverovej banky (VÚB), a.s., sa uskutočnia budúci týždeň v Bratislave. Spoločným a zároveň hlavným bodom všetkých troch zhromaždení bude rozhodnutie o zvýšení ich základného imania. Rekapitalizácia štátom kontrolovaných finančných inštitúcií by mala aspoň čiastočne zlepšiť ich výsledky ku koncu tohto roka.

Na základe rozhodnutia vlády má Ministerstvo financií SR zvýšiť základné imanie Slovenskej poisťovne o 2 mld. Sk, Slovenskej sporiteľne o 4,9 mld. Sk a VÚB o 10,2 miliardy korún. TREND 45/1999 na základe informácií agentúry SITA uviedol nesprávne údaje o výške zvýšenia základného imania.

Zdroje na krytie tejto operácie poskytne Národná banka Slovenska (NBS), ktorá je pripravená rozpustiť opravné položky v sume 19,4 mld. Sk. Tie niekoľko rokov vytvárala k redistribučnému úveru Konsolidačnej banke Bratislava, š.p.ú., spravujúcej prevažne nedobytné úvery z minulosti.

Nesplácanie zdedených úverov znemožňuje Konsolidačnej banke splácať záväzok voči NBS. Konsolidačná banka už mesiace čaká na poskytnutie záruky vlády za redistribučné úvery. Do začiatku novembra čakala na rozhodnutie vlády, odvtedy na sformulovanie takej záručnej listiny, ktorú by centrálna banka mohla akceptovať bez toho, aby riskovala výhrady audítora. Podľa hovorcu NBS Jána Ondu rezort financií takúto záruku do konca minulého týždňa neposkytol.

Po získaní akceptovateľnej záruky mieni NBS rozpustiť opravné položky v prospech zisku a ten odviesť do štátneho rozpočtu. Okrem rekapitalizácie dvoch bánk a poisťovne sa 2,3 mld. Sk má použiť na realizáciu záruky za nesplatený redistribučný úver poskytnutý Konsolidačnej banke Bratislava.

Hoci v oboch najväčších slovenských bankách mieni rezort financií zvýšiť základné imanie na viac ako trojnásobok - v sporiteľni na 7 mld. Sk a vo VÚB na 14,3 mld. Sk - nebude to stačiť ani na dosiahnutie kladnej hodnoty kapitálovej primeranosti. "Je preto nevyhnutné pristúpiť ešte v tomto roku k zníženiu stavu stratových úverov v oboch bankách," píše sa v Návrhu prvej etapy predprivatizačnej reštrukturalizácie vybraných bánk, ktorý začiatkom novembra schválila vláda SR.

Popri rekapitalizácii sa VÚB i Slovenská sporiteľňa potrebujú zbaviť podstatnej časti stratových úverov. Navrhujú sa sumy 45 mld. Sk, respektíve 22,8 mld. Sk. Podľa vládou schváleného materiálu "do konca roka 1999 banky vymenia stanovené objemy klasifikovaných úverov za štátom garantovaný úver voči preberajúcim inštitúciám". Podľa informácií TRENDU však do konca novembra neboli podniknuté konkrétne kroky smerujúce k uplatneniu takéhoto riešenia. Odborníci považujú jeho zrealizovanie ešte v tomto roku za značne nepravdepodobné.

Ohrozená je aj Investičná a rozvojová banka (IRB), a.s. v nútenej správe, v ktorej sa musí podľa zákona najneskôr do 19. decembra zrušiť nútená správa. Guvernér NBS Marián Jusko sa už niekoľkokrát vyjadril, že centrálna banka bude trvať na splatení refinančného úveru vo výške 7,8 mld. Sk do tohto dátumu.

V tejto súvislosti chce rezort financií presadiť, aby Slovenská poisťovňa, Slovenská sporiteľňa i VÚB časť prostriedkov, ktoré získajú zvýšením ich základného imania, uložili práve v IRB. Tej by to malo umožniť splatenie záväzku voči NBS. Korektnosť i časová zvládnuteľnosť takéhoto postupu je však podľa pozorovateľov problematická.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Banky a poisťovne

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.