Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Vážne varovanie z Česka pre nebankové subjekty

01.12.1999, 08:46 | Konštantín Čikovský | © 1999 News and Media Holding

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Názory

Snaha zhromažďovať peniaze občanov inými ako tradičnými spôsobmi cez banky alebo investičné spoločnosti na Slovensku ostane, aj keby sa tento sektor dostal do podobnej krízy ako v súčasnosti v Česku. Diskusia, ako možno zabezpečiť, aby v budúcnosti pôsobili tieto spoločnosti aspoň s minimálnou možnosťou kontroly zo strany štátu a vkladateľov, sa však na Slovensku doteraz nezačala. O možnosti osobitného zákona sa ani neuvažuje.

V Česku sa minulý mesiac dostali do problémov sporiteľné družstvá obhospodarujúce približne osem miliárd českých korún vyše 80-tisíc vkladateľov. Prvý, kto podal diagnózu situácie tejto časti finančného trhu, boli ekonomickí analytici. Jednoducho konštatovali, že dlhodobo nemôže väčšina spoločností ponúkajúcich ročný výnos na úrovni 15 a viac percent prežiť. Polícia sa pridala. Podľa nej veľké české kampeličky vkladajú väčšinu získaných aktív do svojich dcér, ktoré sú ťažko kontrolovateľné a vysoko rizikové. Obe varovania sa zhodli v jednom. Tieto spolky vyplácajú výnosy a réžiu z peňazí nových vkladateľov, ktorí investujú predovšetkým na základe reklamy. Nárazovitý výber vkladov alebo spomalenie prísunu nových financií musí podľa analytikov kampeličky položiť. To sa aj stalo.

Výnosy, ktoré ponúkajú slovenské nebankové subjekty, prekračujú bankami ponúkaný výnos z vkladov o približne rovnakú mieru ako kampeličky v Česku. Vysvetľujú to rovnako ako donedávna ich českí kolegovia. Môžu si to dovoliť, lebo nie sú na rozdiel od bánk zaťažení takým množstvom zlých úverov. Svoj pád potom možno komentujú tiež ako ich české vzory - zámernou kompromitáciou zo strany bánk, investičných spoločností a ministerstva financií.

České sporiteľné družstvá fungovali na základe osobitného zákona, ktorý poznal napríklad inštitút úradu na dozor či nútenej správy a pomerne presne určoval, ako môžu kampeličky investovať. Predovšetkým veľké kampeličky si cestu na obídenie zákona našli a skončili krachom. Naopak, špecializovaný zákon v ČR pomohol tomu, že približne 60 zo 70 českých kampeličiek, ktorých spoločným znakom je počet členov vkladateľov v stovkách, nie tisíckach, žije.

Slovenské nebankové subjekty nie sú obmedzované ničím. Dobrú náladu im kazia iba novely zákona o bankách a kolektívnom investovaní. Majitelia týchto firiem však zároveň vedia, že posudzovanie, či majú tieto zákony prednosť pred Obchodným zákonníkom a Občianskym zákonníkom, ktorých paragrafmi argumentujú oni, môžu dostať v najhoršom až na Ústavný súd SR. Po minulotýždňovom vymenovaní nových členov tejto inštancie vedia aj to, že minimálne najstaršia slovenská záložňa môže mať na základe kontaktov z minulých rokov pred týmto senátom silnú pozíciu.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Názory

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.